Kaleráb - zabudnutý poklad z našich záhrad

 

Kaleráb bol kedysi základnou potravinou väčšiny domácich receptov. Svoje miesto medzi obľúbenou zeleninou si vybojoval najmä preto, že ho môžeme pestovať aj v našich klimatických podmienkach, a samotné pestovanie nie je náročné. Obsahuje veľké množstvo vitamínov a minerálov, ktoré napomáhajú udržať zdravé srdce a pomôžu aj pri diéte. Aké benefity sa skrývajú za malou kalerábovou hlavou?

Kaleráb a jeho zloženie 

Kaleráb je bohatým zdrojom vlákniny, ktorá napomáha pri problémoch s pohybovou sústavou a vyživuje kĺby potrebné na každodenný pohyb. Takisto je ideálnou zbraňou proti zápche. Fialový a zelený kaleráb sa od seba líšia iba minimálne. Dofialova sfarbený kaleráb obsahuje väčšie množstvo glukozinolátov, ktoré pomáhajú pri liečbe cukrovky a rakoviny.

 

Výživové hodnoty kalerábu (na 100 g):

 

  • energia 27 Kcal (1,5 % RDA*)
  • sacharidy 6,2 g (5 % RDA*)
  • proteíny 1,7 g (3 % RDA*)
  • lipidy 0,1 g (menej ako 1 % RDA*)

 

Obsah vitamínov v kalerábe (na 100 g):

 

 

Obsah minerálov a stopových látok v kalerábe (na 100 g):

 

 

Okrem vyššie uvedených základných látok obsahuje kaleráb aj vodu, vlákninu a betakarotén.

 

Hodnoty ďalších látok na 100 g:

 

  • voda 91 g
  • vláknina 3,6 g (13 % RDA*)
  • β-karotén 22 µg (menej ako 1 % RDA*)

 

Zloženie kalerábu je informatívne a môže sa líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je napríklad spôsob jeho prípravy. Zloženie je prevzaté z národnej databázy výživných látok.

 

* RDA - denná odporúčaná dávka

* IU - medzinárodná jednotka

 

Kaleráb a jeho liečivé účinky na organizmus 

Ak chcete posilniť svoj imunitný systém a posilniť srdce, siahnite po kalerábe. Obsahuje vitamíny C, B, A a K, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zdravého a správne fungujúceho organizmu. Kaleráb je bohatým zdrojom vápnika, draslíka, horčíka a sodíka, čo pozitívne vplýva najmä na kardiovaskulárny obeh a vyrovnanie tlaku. Vláknina obsiahnutá v listovej zelenine pomáha pri zlepšení trávenia, uvoľňuje kŕče a nadúvanie a zvyšuje účinnosť príjmu živín. 

Lekárnici odporúčajú:

Kaleráb ako zbraň v boji s vážnymi ochoreniami

Ak sa vám v záhradke urodil fialový kaleráb, vypestovali ste si malý zázrak. Kaleráb sfarbený do fialova je totiž vysoko účinný pri liečbe cukrovky. Polyfenoly a glukozinoláty pôsobia protizápalovo a vyrovnávajú hladinu cukru v krvi

 

Vyššie spomenuté glukozinoláty sú prvkom každej kapustovej zeleniny. Ide o zlúčeniny na báze síry, so silnými protirakovinovými vlastnosťami. Zohrávajú hlavnú úlohu pri chemických reakciách, pri ktorých vznikajú biologicky aktívne zlúčeniny indoly a izotiokyanáty, ktoré ničia rakovinotvorné bunky v organizme.

Príval energie

Pravidelnou konzumáciou kalerábu pocítite rozdiel aj v energii a vitalite svojho organizmu. Draslík totiž ovplyvňuje fungovanie a zdravie svalov a nervov, čo nám pomáha pri pohybe a dýchaní. Kaleráb je preto vhodný aj ako doplnok stravy pre športovcov a ľudí, ktorí si chcú zvýšiť svoju vitalitu a podporiť prirodzenú energiu. 

Boj s anémiou

Okrem draslíka obsahuje kaleráb aj vysoký podiel železa, ktorý napomáha pri tvorbe červených krviniek, čím zabraňuje vzniku anémie.

Pre lepší metabolizmus

Vysoký obsah vitamínov B podporuje funkciu metabolizmu. Ak pociťujete, že mávate problémy s trávením, a že vo vašom organizme nefunguje všetko správne, určite by ste mali zaradiť do vášho jedálnička jedlá s obsahom kalerábu.

 

Kalerábová diéta na podporu krásy 

Kaleráb obsahuje na 100 g iba 130 kJ, čo z neho robí ideálnu zeleninu v období chudnutia. Vďaka množstva vitamínov a minerálov je doslova vitamínovou bombou. Jeho schopnosťou naštartovať a upraviť metabolizmus, sa vďaka kalerábu zbavíte nadbytočnej vody v tele

 

Navyše je možné konzumovať ho často a vo väčších dávkach, keďže nespôsobuje nadúvanie. Kaleráb chráni náš organizmus pred voľnými radikálmi a dokonca vám pomôže zredukovať vrásky na čele, pretože pomáha pri lepšom zvládaní stresu.

Ako využiť silu kalerábu v kuchyni

Tak, ako pri väčšine zeleniny, aj pri kalerábe platí, že najideálnejšie je konzumovať ho v surovom stave. Tepelnou úpravou, a dokonca aj obyčajným krájaním, stráca kaleráb podiel niektorých živín. Je preto ideálne vymeniť čipsy pri večernom pozeraní filmov napríklad práve za kolieska surového kalerábu, pokojne v kombinácii s inou zeleninou. Ponúkame vám tipy, ako využiť chutný kaleráb vo vašej kuchyni.

Kalerábový šalát 

V šaláte môžete využiť silu surového kalerábu naplno. Nastrúhaný alebo nadrobno nakrájaný kaleráb zalejte vodou, pridajte trochu octu, korenia, soli a cukru podľa chuti. Ideálnou kombináciou je kalerábový šalát s mrkvou.

Kalerábová polievka 

Kaleráb je ideálnou polievkovou zeleninou. Na výber máte niekoľko druhov polievok. Najobľúbenejšími sú klasická kalerábová polievka s nastrúhaným alebo na konci narezaným kalerábom a kalerábový krém so smotanou. Kaleráb je korenistá zelenina, ktorá dodá vynikajúcu chuť aj iným polievkam, najmä vývarom, a svoje miesto má aj v tradičnej savojskej polievke.

 

Kalerábové hranolky

Zemiakové hranolky sú klasika. Čo tak ale skúsiť niečo iné? Zdravé kalerábové hranolky vás prekvapia svojou prenikavou chuťou a dodajú ten správny šmrnc ako príloha, ale aj ako zdravý snack. Kaleráb nakrájajte na tenké hranolčeky, osoľte, okoreňte a upečte v rúre. Takúto zmenu určite nebudete ľutovať.

Zeleninové fašírky s kalerábom

Obľúbeným variantom klasických mäsových fašírok sú zeleninové fašírky, do ktorých kaleráb neodmysliteľne patrí. Kaleráb, mrkvu, cviklu a zeler nastrúhajte. Zeleninovú zmes zmiešajte s ovsenými vločkami, prípadne s trochou múky, nastrúhaným syrom a vajíčkom. Guličky obaľte v strúhanke a vyprážajte na slnečnicovom alebo kokosovom oleji. Kaleráb je možné využiť v rôznych vegetariánskych a vegánskych receptoch. 

 

Ak hľadáte zeleninu, ktorá vám prinesie samé benefity a obohatí vaše telo o vitamíny a minerály, kaleráb je tou najlepšou a najprirodzenejšou voľbou. Na jar by ste sa mali pustiť aj do pestovania kalerábu vo vašej záhradke, ak takú možnosť máte. Určite neoľutujete a výborne si pochutnáte.