Sodík - nevyhnutná látka, ktorá môže spôsobiť vážne problémy

https://lh6.googleusercontent.com/yhn3lTF5CwEcW-6wFxsQ-b5nPZZXrBQrdLldJ2KyoWwrY1CNFJY4DQYYJb5hVGytXeU7BmxzZ6-QeBNNYJJuREeHh2M8xJxkg4a_EL4cnajEYroZS_l48-ox78wrM1ngmvy49XfP

Sodík je minerálna látka, ktorá je nevyhnutne podstatná pre správne fungovanie tela. Zohráva dôležitú úlohu pri regulácii distribúcie telesných tekutín a acidobázickej rovnováhe. Okrem toho je nenahraditeľný pre obličky, svaly a nervovú činnosť. V ľudskom tele sa nachádza približne 120 g sodíka, pričom asi jedna tretina z nich je obsiahnutá v kostiach. Zvyšok je uložený v telových tekutinách, nervoch a svaloch.

Z iného uhla pohľadu je sodík alkalický kov, resp. chemický prvok, ktorému patrí v Periodickej tabuľke protónové číslo 11 a značka Na. V prírode je súčasťou zemskej kôry, morskej vody a živých organizmov.

Sodík v potravinách

  • kuchynská a morská soľ, vegeta, kečup, horčica, majonéza
  • instantné polievky, omáčky a konzervované výrobky
  • mäsové výrobky - párky, klobásy, šunky, salámy, údené ryby
  • syry - eidam, gouda, plesňové a plátkové syry
  • slané pochutiny - chipsy, chrumky, pukance, slané tyčinky
  • kvalitnejšie zdroje - kapusta, strukoviny, jablká, minerálne a liečivé vody

Sodík je najznámejším v súvislosti s kuchynskou a morskou soľou, vegetou a rôznymi dochucovadlami. Príčinou, že mnoho ľudí trápi jeho nadbytok, je práve nadmerná konzumácia spomínaných potravín. Táto minerálna látka sa však nachádza aj v rôznych mäsových výrobkoch, syroch, slaných pochutinách, zelenine či v minerálnych vodách.

Sodík a jeho účinky

  • reguluje distribúciu telesných tekutín
  • zúčastňuje sa na udržiavaní správneho osmotického tlaku v bunkách
  • je dôležitý pre prácu svalov a pre mozog
  • podporuje trávenie a metabolizmus
  • hydratuje pokožku
  • pomáha činnosti obličiek a udržiavaniu srdcového rytmu
  • zabraňuje vytváraniu obličkových kameňov

Ako sme naznačili už v úvode článku, účinky sodíka pre ľudské telo sú nenahraditeľné. Okrem toho, že reguluje distribúciu telesných tekutín, je tiež dôležitý pre správne fungovanie svalov (zabraňuje kŕčom) a nervov. Navyše, podporuje trávenie a metabolizmus, hydratuje pokožku a pomáha činnosti obličiek a udržiavaniu srdcového rytmu. Jeho príjem si však musíte ustrážiť. V opačnom prípade vám totižto hrozia nepríjemné problémy.

https://lh6.googleusercontent.com/JXnbgSdGlBxAWCMyzZ-OSGGSD-01QtCmQXJyW9xRk5jW0spFwiYvQpVoOi7ibdT67BTvLqPPXNG_EX3ksCpawrwct1gMEpTCEz5ZnIcaYijr2_VWTORqEJzAlTjIYp92s4UDsvIR

Nedostatok sodíka

Keďže sodík je obsiahnutý v kuchynskej soli, ktorú veľká časť populácie konzumuje v nadmernom množstve, k jeho nedostatku v organizme dochádza len zriedkavo. Pokiaľ však k nemu dôjde, môže sa prejaviť nízkym krvným tlakom, bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou či nechutenstvom. Jeho deficit sa zvykne objaviť pri nadmernom zvracaní a hnačkách.

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať z nedostatku sodíka

  • Hyponatriémia - Predstavuje nízky sodík v krvi, ktorá môže vzniknúť nadmerným príjmom tekutín pri stresovej situácii alebo po dehydratácii. Toto ochorenie sa prejavuje nevoľnosťou, nechutenstvom, kŕčmi, nízkym krvným tlakom, únavou či časovou a priestorovou dezorientáciou.

Nadbytok sodíka

Aj napriek tomu, že sú jeho pozitívne účinky pre ľudský organizmus nespochybniteľné a nenahraditeľné, je potrebné dbať na jeho primeraný príjem. Nadmerný prísun sodíka môže totižto telu spôsobiť značné komplikácie a nepríjemnosti.

Vzhľadom na to, že sa vyskytuje vo veľkom množstve potravín, ľuďom hrozí skôr jeho nadbytok ako nedostatok. Vysoký príjem sodíka sa prejavuje napríklad zvýšeným krvným tlakom alebo vznikom kardiovaskulárných chorôb. Okrem toho môže spôsobiť poškodenie obličiek, zadržiavanie vody v tele, nadúvanie či priberanie na váhe. Ochorenie, ktoré označuje vysokú hladinu sodíka v krvi, sa nazýva hypernatriémia.

https://lh4.googleusercontent.com/20odLkPXICq5jllBUj-kq51EoNV0aP5WezV3-GTiDFOb9KXxTM9dvityt0-ULF1AW4vlVtL1asz-mnsWoqawVIBREaWXv-PmbGXHb8Ld6Q7gmbmZ0tqfIkT7EWLmr4Bva-vS1Hdh

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka sodíka pre dospelých sa pohybuje na úrovni 1500 mg. Deti by ho mali prijímať o čosi menej, približne 1000 až 1500 mg za deň. Spolu s ním je vhodné dopĺňať aj draslík.

Časté otázky

V predchádzajúcich kategóriách sme si objasnili základné fakty o sodíku. Zamerali sme sa najmä na jeho účinky a dôležitosť pre ľudské telo a taktiež sme venovali pozornosť potravinám, ktoré ho obsahujú. V nasledujúcich riadkoch sa budeme zaoberať ďalšími zaujímavosťami, ktoré sa týkajú tejto minerálnej látky.

Kto by mal prijímať zvýšené množstvo sodíka?

Z krátkodobého hľadiska sú rizikovou skupinou ľudia, ktorých trápia hnačky či zvracanie. Zvýšený príjem sodíka sa odporúča aj po športových či fyzicky náročných aktivitách, keďže tie spôsobujú nadmerné potenie a s ním súvisiace straty sodíka.

Ako môže dôjsť k nadmernému príjmu sodíka do tela?

Okrem nadmernej konzumácie potravín s vysokým obsahom sodíka môže jeho hladinu v ľudskom tele zvýšiť aj pravidelné pitie liečivých a minerálnych vôd.

Zdroje na vedecké články

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5098396/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK201520/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5179550/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25767289

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4816261/

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/08/180809202057.htm

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/salt-and-sodium/

Recepty so sodíkom