Uhorka - detox a krása organizmu v jednom

Plátky zelenej uhorky použité v kozmetickej procedúre na prírodnú hydratáciu očného okolia sú pre mnohé ženy dobre známym obrazom. Uhorka totiž obsahuje veľa vody a je ideálnou tekvicovitou plodinou na použitie zvonku aj zvnútra. Táto plodina pochádzajúca z Indie sa začala pestovať už počas 3. tisícročia pred naším letopočtom. Dnes poznáme niekoľko odrôd uhoriek, ktoré sa pestujú po celom svete. Čo všetko vám môže priniesť zaradenie uhorky do vášho jedálnička, vám prezradíme v tomto článku.

Osnova

  • Zloženie uhorky
    • Výživové hodnoty pre uhorku
  • Uhorka a jej účinky na náš organizmus
    • Uhorka a hydratácia
    • Uhorka ako antioxidant
    • Uhorka pre zdravé črevá a úspešné chudnutie
    • Uhorka ako elixír krásy
  • Uhorka v kuchyni
    • Uhorkový šalát
    • Zavárané uhorky
    • Uhorková limonáda
  • Ideálna kombinácia pre vaše zdravie

Zloženie uhorky

Výživové hodnoty uhorky (na 100 g):

 

  • energia 12 Kcal (menej ako 1 % RDA*)
  • sacharidy 2,16 g (1,6 % RDA*)
  • proteíny 0,59 g (1 % RDA*)
  • lipidy 0,16 g (menej ako 1 % RDA*)

 

Obsah vitamínov v uhorkách (na 100 g):

 

 

Obsah minerálov a stopových látok v uhorkách (na 100 g):

 

 

Uhorka obsahuje okrem vyššie uvedených základných látok aj vodu, vlákninu a karotenoidy ako betakarotén, luteín a zeaxantín.

 

Hodnoty ďalších látok na 100 g:

 

  • voda 96,73 g
  • vláknina 0,7 g (3,5 % RDA*)
  • β-karotén 31 µg (2 % RDA*)
  • luteín a zeaxantín 16 µg**

 

Hodnoty látok v uhorke sú informatívne a prevzaté z národnej databázy látok. Môžu sa líšiť v závislosti od druhu uhorky, ale aj od ďalších faktorov, ako je napríklad spôsob jeho prípravy.

 

* RDA - denná odporúčaná dávka

* IU - medzinárodná jednotka

** neexistuje odporúčaná denná dávka príjmu luteínu a zeaxantínu, no väčšina nedávnych štúdií ukazuje zdravotné prínosy pri braní 10 mg luteínu a 2 mg zeaxantínu denne

 

Lekárnici odporúčajú:

Uhorka a jej účinky na náš organizmus

Ako sme už spomenuli, vďaka svojmu zloženiu má uhorka naozaj mnoho výborných účinkov, a to ako na naše zdravie, tak aj na našu krásu. Poďme si ich opísať bližšie.

Uhorka a hydratácia

Uhorku tvorí až 96 % vody, preto je jej konzumácia účinnou podporou hydratácie organizmu. Vďaka správnej hydratácii je telo schopné regulovať svoju teplotu a odplavovať škodlivé látky. Práve zbavovaním sa odpadových látok sa telo detoxikuje. Správna hydratácia zabezpečuje aj pevnú pokožku, a teda menšiu tvorbu vrások. Práve to je dôvodom častého zobrazovania uhorky ako všelieku pri starostlivosti o zrelú pleť. Obsah draslíka a horčíka podporuje hydratačnú schopnosť uhorky, čo prispieva v boji proti starnutiu.

Uhorka ako antioxidant

Flavonoidy a taníny, ktoré sa nachádzajú v uhorkách, zabraňujú akumulácii škodlivých voľných radikálov, čím podporujú imunitný systém a ochranu organizmu pre chronickými ochoreniami. Antioxidanty vo všeobecnosti znižujú pravdepodobnosť srdcovo-cievnych chorôb a niektorých typov rakoviny. Účinnosť prírodných antioxidantov, teda tých, ktoré nájdeme v zelenine a ovocí, je výrazne vyššia ako v dávke podanej ako potravinový doplnok. Prirodzenými antioxidantmi v uhorke sú vitamíny C a A.

Uhorka pre zdravé črevá a úspešné chudnutie

Uhorka obsahuje erepsín, ktorý prečisťuje črevá od baktérii a cudzopasníkov. Erepsín je zmes enzýmov, ktoré štiepia natrávené bielkoviny na aminokyseliny, a je prirodzenou súčasťou štiav v tenkom čreve. Minerály obsiahnuté v uhorke pomáhajú aj pri zápaloch žalúdka a detoxikačné účinky zabezpečujú celkové zdravie čriev, na ktoré vplýva aj vyššie spomenutý obsah vody. Vysoký obsah vody v uhorke napomáha aj pri riedení stolice, čo napomáha pri zápche. Rovnako vláknina, ktorá sa v uhorkách nachádza, je skvelou podporou pri pravidelnom pohybe čriev. Vďaka vysokému obsahu vody a nízkemu množstvu kalórií je uhorka ideálnou potravinou pri chudnutí, a môže sa používať ako nízkokalorická potravina v diétach.

 

Uhorka ako elixír krásy

Plátky uhorky dokážu dostať do pokožky výživné látky, ktoré hydratujú a vypínajú pleť, čím sa môžete zbaviť značného množstva vrások. Uhorka dokáže ochrániť pleť pred vysychaním, podráždením pokožky a je účinná aj pri liečbe akné, vďaka jej antioxidačným a detoxikačným účinkom. Uhorka použitá na očné okolie je najlepšou voľbou pre odstránenie tmavých kruhov a suchej pokožky, čím vám zaručí mladistvý a svieži vzhľad.

Uhorka vo vašej kuchyni

Jedlá obsahujúce uhorku napomáhajú pri zdraví organizmu, a všetky prospešné látky môžu byť súčasťou vašej každodennej stravy. Čerstvé šalátové uhorky nájdeme v obchodoch po celý rok. Ideálnym prípadom je pestovanie vlastných uhoriek, ktoré je však možné iba v období od marca do decembra. Pri výbere uhoriek sledujte ich farbu – mala by byť tmavozelená a uhorka by mala byť vždy pevná bez poškodenej šupky. Uhorky môžete skladovať pri izbovej teplote, ale aj v chladničke, kde vám vydržia čerstvé o niečo dlhšie, avšak je potrebné umiestniť ich na najteplejšie miesto v chladničke.

Uhorkový šalát

Uhorkový šalát je obľúbenou klasikou v mnohých slovenských domácnostiach. Uhorku nastrúhanú na plátky zalejeme dostatočným množstvom vlažnej vody, do ktorej následne pridáme ocot a podľa chuti dochutíme cukrom. Šalát sa výborne hodí k vyprážanému kuraciemu mäsu, ale aj ku zemiakovým jedlám, ako sú francúzske zemiaky alebo granadírsky pochod.

Zavárané uhorky

Ďalšou obľúbenou prílohou k rôznym jedlám sú zavárané uhorky. Zavárané uhorky sú nakladané uhorky, ktoré môžu byť naložené v slanom náleve, octe alebo inom nálevovom roztoku. Roztok musí obsahovať kyseliny, vďaka ktorým uhorky v náleve vykvasia. Často sa na nakladanie využívajú rôzne druhy uhoriek, prípadne sa ku uhorkám pridáva iná zelenina, korenie alebo bylinky.

Uhorková limonáda

Uhorková limonáda je chuťovo pomerne špecifickou záležitosťou. V letných mesiacoch je veľmi obľúbená najmä vďaka obsahu vody v uhorke, čo zabezpečuje vyššiu hydratáciu organizmu. Je niekoľko spôsobov, ako môžete uhorkovú limonádu pripraviť. Najjednoduchším spôsobom je plátky uhorky zaliať čistou vodou, pridať pár lístkov mäty a ľad. Uhorka ochutí vodu takmer okamžite a plátky môžete zalievať aj viackrát po sebe. Po vypití limonády ich môžete zjesť, a aj napriek „vylúhovaniu“ budú stále obsahovať prospešné látky. Ďalším spôsobom je použiť uhorku do smoothie alebo ju odšťaviť do zeleninovej šťavy.

 

Ideálna kombinácia pre vaše zdravie

Uhorka je veľmi obľúbenou zeleninou, ktorá by sa určite mala vyskytovať v kuchyni každej domácnosti. Ideálnou formou na konzumáciu je aj surová uhorka, v kombinácii s pečivom alebo inou zeleninou, čím môžete uhorku zaradiť do každodennej konzumácie. Okrem vynikajúcej chuti vám uhorka prinesie aj mnohé zdravotné a kozmetické benefity.