Akné - ako sa ho zbaviť? Všetko pre zdravú pleť a pokožku

https://lh5.googleusercontent.com/Zq9EMrG1qNFyj3_JuVwV0SJSxeALHk87PebKB3YuMIKApnLYRxnjd192m3Y-iWG3IxuVAi91F_S1BmRvg9MOI52CeBGDIN97CdwQnnrB-fiAKiuPDOqxveUB3ZfEChVo6vzsGxlm

Trápi vás akné a neviete sa ho zbaviť? Na každý kožný problém existuje riešenie, ktoré vás zbaví minimálne nepríjemných prejavov. Ako ale na správnu starostlivosť o pokožku pri rôznych typoch pokožky a pri rôznych prejavoch akné? Pozreli sme sa na typy akné a na následnú starostlivosť o aknóznu pleť. Aby bola vaša pokožka zdravá a krásna.

Problém s pokožkou zvaný akné

S akné sa stretol už snáď každý. Niektorí sa s jeho prejavmi trápili iba v období puberty a iní sa trápia aj v dospelosti. Vyrážkami na tvári vraj trpí až 80 % mladých ľudí. Prečo vzniká a ako si pomôcť?

Čo je akné

Pokožka tváre je ukazovateľ mnohých ochorení. Jedným z najčastejších problémov s pleťou u dospievajúcich, ale aj dospelých ľudí, je akné. Toto nepríjemné ochorenie má viacero typov príznakov a aj keď prejavy odznejú, môže po sebe zanechať škody v podobe jaziev kde sa vyskytuje.

Prečo vzniká akné

Koža je najväčší ľudský orgán, pričom je hostiteľom mnohých rôznych druhov mikróbov. Väčšinu z nich toleruje, no občas sa objavia aj nebezpečnejšie patogény, ktoré môžu spôsobiť zápalovú reakciu. Vedci z Kalifornskej univerzity zistili, že tieto mikróby vyvolajú zápalovú reakciu tým, že do pokožky uvoľňujú špecifické mastné kyseliny.

https://lh6.googleusercontent.com/CnLBeT2daKTefLsEchtLWZxkVzcmTtQ1IhWv7sW8Kv8osiqRNVZhw5oUxWiebkrlnCdC3jybKza8XhnBrrdiGX0VIVErLuuzcq0dOEz0HAEhJmNBswmi8hahlieQFA6jzxzWlx1N

 

DERMATOLÓGOVIA ODPORÚČAJÚ:

Ako vzniká akné

Akné spôsobuje najčastejšie hormonálna nerovnováha. Dochádza k nemu ale aj v prípade, keď mazové žľazy produkujú viac mazu, ako by mali. Mazom sa upchávajú folikuly, ktoré sa následne môžu zapáliť. To sa prejaví nepríjemnými vyrážkami a uhrami, ktoré síce nijako výrazne neškodia, iba esteticky, no pri ťažších formách po sebe môžu zanechať spomínané jazvy.

Medzi príčiny akné patrí:

 • dedičnosť
 • hormonálna nerovnováha
 • mastná pleť
 • zanesené póry
 • nadmerný stres
 • nedostatočná hygiena
 • potravinové alergie
 • užívanie anabolických steroidov

Typy akné

Akné všeobecne delíme podľa vekových kategórií:

 • novorodenecké akné (acne neonatorum) - najčastejšie sa objavuje na lícach, ale môže sa aj na čele či brade novorodencov
 • akné u batoliat (acne infantum) - vyskytuje sa na tvári batoliat vo veku 3 až 12 mesiacov
 • pubertálne akné (acne vulgaris/simplex) - okrem tváre sa môže objaviť aj na hornej časti tela a trpí ním 70 až 95 % dospievajúcich vo veku od 15 do 18 rokov
 • neskoré akné (acne tarda) - vyskytuje sa na tvári, krku a hornej časti tela, postihuje 20 až 40 % populácie, najmä žien

Okrem vekových kategórií môžeme akné rozdeliť aj na ďalšie typy, a to podľa jeho prejavov:

 • Acne comedonica - Akné známe aj ako čierne bodky sa prejavuje najmä v puberte, a to na nose, lícach a čele. Môže sa prejavovať aj ako drobné pupienky či biele bodky. Po ich liečbe väčšinou nevznikajú žiadne jazvy.
 • Acne papulopustulosa - Stredne hlboké až hlboké akné sa prejavuje zapálenou pokožkou a vyrážkami na čele, lícach či chrbte. Po ich liečbe môžu vzniknúť viditeľné jazvy či pigmentové škvrny.
 • Acne conglobata - Ťažká forma akné, pri ktorej sa tvoria bolestivé cysty a uzliny pod kožou. Môžu sa objaviť v okolí úst, ale aj na čele, lícach, krku, chrbte či dokonca na zadku.
 • Acne fulminans - Akútne akné na tvári a chrbte nebýva bežné, nakoľko sa prejavuje zápalom a bolesťami kĺbov či dokonca horúčkami. Stretnúť sa s nim môžu najmä športovci užívajúci steroidy.

Prevencia a liečba akné

Pri genetickej predispozícii sa akné nemáte ako preventívne vyvarovať. V ostatných spomínaných prípadoch vám však pomôže dôkladná hygiena. Čo sa týka liečby, existuje niekoľko spôsobov, ako sa akné zbaviť. Všetko závisí od toho, s akým typom akné práve bojujete.

Podľa príčiny akné sa zvyknú nasadiť prípravky na mastnú pleť, hormonálna liečba, prípadne antibiotiká. S čiernymi bodkami vám môže pomôcť dobrá kozmetička či vhodné kozmetické prípravky, ako napríklad jemné peelingy proti akné či špeciálne pleťové krémy a masky. V prípade podkožného akné sa používajú protizápalové krémy, antibiotiká či dokonca laser. Liečbu podkožného akné je vhodné konzultovať s dermatológom.

 

https://lh6.googleusercontent.com/vMPiMqI8rFznJhiaq-KrNK7KouFlyk4fvoyFN_zggV_eAjo51juUCvlXwytVeKwcl3m3QI7YSG5Oy-s8Tufz8BP1Ydhfmt1d-qquXSNpMxCtMeufCcEaBjtVR91kWdOrwB5ThsIh

Zbavte sa akné - tipy na prípravky pri problémoch s akné

Akné patrí medzi ochorenia, ktorých sa zbavuje pomerne ťažko. Nie je to však nemožné. Aké prípravky vám môžu pomôcť a čo všetko pri aknóznej pleti zaberá?

Liečba akné voľne dostupnými prípravkami

V prípade mierneho akné sa zaobídete aj bez medikamentóznej liečby, teda bez liekov. V lekárňach nájdete množstvo výrobkov pod názvom dermokozmetika, ktoré zmierňujú príznaky, prípadne liečia aj príčinu vzniku akné.

Čo takéto prípravky obsahujú?

 • lokálne antibakteriálne látky potláčajúce vznik a šírenie baktérií
 • protizápalové látky
 • látky znižujúce tvorbu mazu
 • keratolytické zložky, ktoré pokožku vyhladzujú a zároveň redukujú jej nedostatky

Ako zakryť akné

Okrem výrobkov na starostlivosť o aknóznu pleť existujú aj také, ktorými zakryjete prejavy akné. Medzi vhodné produkty patria nekomedogénne mejkapy a korekčné tyčinky, ktoré póry zbytočne neupchávajú a bránia tak vzniku ďalších vyrážok či akné. Na ich odstraňovanie je potom vhodné zvoliť šetrné čistiace prostriedky.

Liečba akné vitamínmi a minerálmi

Pozitívne účinky na našu pleť majú aj rôzne vitamíny a minerálne látky. Práve dopĺňaním týchto aktívnych látok môžete vašej pleti výrazne pomôcť. Aké to sú?

Vitamín A

Vitamín A je výbornou výživnou látkou, ktorá podporuje zdravie našej pokožky. Vitamín A sa nachádza buď vo forme retinoidov, alebo karotenoidov. Oba typy sa však v pečeni premieňajú na retinol, ktorý stimuluje produkciu nových kožných buniek. Mnoho lekárov odporúča lokálne retinoidy na liečbu akné, a to ako u dospievajúcich, tak aj u dospelých.

Karotenoidy majú navyše vysoký obsah antioxidantov. Celkovo sa odporúča užívať stravu s vysokým obsahom vitamínu A, nakoľko môže brániť predčasnému starnutiu a navyše podporuje celkové zdravie pokožky.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B majú taktiež pozitívny vplyv na našu pleť, a to aj v prípade rôznych kožných prejavov.

 • vitamín B1, tiamín, pomáha pri hojení rán
 • vitamín B2, riboflavín, vplýva na premenu buniek a na udržiavanie kolagénu, zmierňuje zápaly a urýchľuje hojenie rán
 • vitamín B3, niacín, lieči rôzne kožné stavy a podráždenia a využíva sa aj v prípravkoch proti vráskam
 • vitamín B5, kyselina pantoténová, udržuje v pokožke optimálnu vlhkosť, zlepšuje tak jej pružnosť a zmierňuje príznaky starnutia
 • vitamín B6, pyridoxín, pomáha regulovať stres a spánok, vďaka čomu predchádza zápalom v tele a predčasnému starnutiu
 • vitamín B7, biotín, chráni bunky pred stratou vody a poškodením a bojuje proti zápalom
 • vitamín B9, kyselina listová, pôsobí ako antioxidant, spevňuje pokožku a chráni ju pred poškodením slnkom či pred starnutím
 • vitamín B12, kobalamín, znižuje zápal, suchosť a príznaky akné, používa sa aj na liečbu ekzémov a psoriázy

Vitamín C

Vitamín C je silným antioxidantom, vďaka čomu chráni pleť pred voľnými radikálmi. Práve ich aktivita totiž môže taktiež viesť k vzniku akné. Navyše podporuje produkciu kolagénu, a teda chráni kožnú bariéru, zlepšuje stav zapálenej pokožky a takisto pôsobí proti jej neželanej pigmentácii spôsobenej akné.

Vitamín D

Vitamín D ovplyvňuje akné tým, že znižuje produkciu kožného mazu. Bráni tak tvorbe komedónov a pupáčikov, pričom vo vhodnej dávke pôsobí aj antibakteriálne a protizápalovo.

Vitamín E

Ďalším účinným antioxidantom je aj vitamín E. Ten prispieva k regenerácii buniek, a teda urýchľuje hojenie pokožky. Takisto pôsobí proti upchávaniu pórov, nakoľko bráni zoxidovaniu a stuhnutiu kožného mazu. Najlepšia je kombinácia s vitamínom A a so selénom.

Zinok

Za optimálny rast a vývoj, zdravie mozgu či optimálnu imunitnú odozvu je zodpovedný zinok. Navyše sa však stará aj o zdravie našej kože. Pomáha pri metabolizme mastných kyselín, ktorých dostatočné množstvo môže zvrátiť tvorbu akné. Takisto napomáha znižovať produkciu kožného mazu a vplýva aj na transport vitamínu A.

Selén

Aj stopový prvok, akým je selén, môže byť veľmi nápomocný. Znižuje totiž zápaly v tele a pôsobí aj na zlepšenie príznakov akné.

Liečba akné stravou

Správnou kombináciou starostlivosti o pleť so stravou si môžete naozaj výrazne pomôcť. Ako sme už spomenuli, množstvo vitamínov môže pri liečbe aknóznej pleti pomôcť, a tak je ich potrebné zaradiť do jedálnička.

Celkový vplyv stravovania pri liečbe akné je veľmi zaujímavou témou, ktorej sa venujú v rôznych vedeckých výskumoch. Mnohí sa venujú spojeniami medzi príjmom cukrov a akné, iní zase vplyvom mlieka a mliečnych výrobkov na tvorbu akné. Zatiaľ neexistujú presvedčivé závery o tom, čomu sa treba určite vyhýbať a čomu nie. Napriek tomu je dobré všímať si svoje telo a jeho reakcie na určitý druh potravín. Sami na sebe najlepšie zistíte, čomu sa vyhýbať a čo je v poriadku, prípadne, čo vám pomáha.

https://lh4.googleusercontent.com/eZecCtKnNmHiP9IfEs2pykdFyaTb82gX8n2_4WpiyXOBMqqH4B6jiwMDmCgGhsOpKAhpZkX_IZOXAYMp5d1nqa9uDSojo2WnedLRZaMEUJ0QEGC4cJWCRY7AkNdB5KtOZdk1POyf

Medikamentózna liečba akné

Stredne ťažké a ťažké formy akné sa bez odbornej pomoci nezaobídu. V takom prípade je vhodné hľadať pomoc lekára, najlepšie dermatológa. Dermatológ má na výber viacero možností, ktoré záležia od druhu akné, od miery postihnutia či jej formy.

Spôsoby liečby akné u dermatológa

 • liečba lokálnymi antibiotikami - likvidujú baktérie na postihnutej pokožke a predchádzajú tak ďalšiemu zaneseniu pórov či vzniku zápalov 
 • liečba lokálnymi retinoidmi - majú protizápalové účinky a predchádzajú abnormálnemu zhrubnutiu kože
 • liečba benzoylperoxidom - redukuje výskyt baktérií spôsobujúcich zápal a predchádza upchávaniu pórov
 • liečba kyselinou azelaovou - alternatívna liečba v prípade, že sa pri predošlých formách objavili vedľajšie účinky - redukuje výskyt baktérií na koži a zbavuje ju odumretých buniek
 • liečba perorálnymi antibiotikami - používa sa na doplnenie lokálnej liečby pri ťažkých formách akné
 • hormonálna liečba u žien - estrogén tlmí činnosť mazových žliaz
 • liečba izotretinoínom - pri ťažkých formách akné sa ako najsilnejší dostupný liek používa molekula izotretinoínu

TIP: Liečba izotretinoínom býva poslednou možnosťou u pacientov s ťažkou formou akné. V prípade tejto liečby sa pacienti podrobujú pravidelným krvným testom a sleduje sa ich reakcia na liečbu. Často sa stretávajú s vysušovaním kože a pier a pleť je veľmi citlivá na slnko. Ak vám lekár odporučí užívať izotretinoín, dbajte na dostatočnú hydratáciu pleti s vysokým ochranným faktorom.

Možné vedľajšie účinky medikamentóznej liečby a ako na ne

Určite ste už počuli o prípadoch, kedy sa ľuďom pri liečbe akné napríklad nadmerne vysušovala pokožka. Tak ako u všetkých liekoch, tak aj pri liečbe aknóznej pleti sa môžu vyskytnúť určité vedľajšie účinky. Aké to sú a ako sa ich zbaviť, prípadne ich potlačiť?

 • suchosť pokožky - kompenzujte hydratačnými prípravkami určenými pre aknóznu pleť
 • citlivosť na slnečné žiarenie - používajte krémy na mastnú a aknóznu pleť s vysokým ochranným faktorom
 • začervenanie, podráždenie a tvorba šupiniek - skúste nižšiu koncentráciu prípravku, prípadne pleť dostatočne hydratujte

https://lh6.googleusercontent.com/fhrB6HrpLBwbqK5lz3cNFpZkFK5z2T856YhJxO7rXFbLiOePuW9eSN7u10ZMK6XGTec0w-7gGl6A76dZl7RwqUdKOYN3uScLE3U9Mp11HzJAIgg76JTwyIuIhIMnsCxgTQN7CGxi

Prevencia akné? Starostlivosť o pokožku

Každý by chcel krásnu, zdravú a bezproblémovú pleť. No ak ju aj dosiahneme, ešte nie je nič vyhraté. Starostlivosť o pokožku by sme preto nemali zanedbávať. Ako sa o ňu ale starať?

Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko tipov na prípravky vhodné pri čistení aknóznej pleti, jej ošetrení, výžive a ochrane. Veríme, že vám naše poznatky môžu pomôcť pri voľbe prípravkov, ktoré vám budú vyhovovať a vďaka ktorým sa zbavíte akné a budete predchádzať jeho ďalším prejavom.

Čistenie

Čistením pleti a pokožky pomáhate z kože odstrániť všetky nečistoty a prípadné staré kožné bunky. Práve zanedbaním pravidelnej hygieny podporujete zápalové procesy v koži a takisto aj celkový proces starnutia kože. Pozornosť by ste teda mali venovať ako pleti, tak aj pokožke celého tela.

Medzi dôkladne čistiace a zároveň šetrné sprchové gély a čistiace vody na tvár patria tie od značky Bioderma, La Roche-Posay či Eucerin. Tieto značky sú dostupné v lekárni a ich jednotlivé rady pomáhajú aj pri liečbe príznakov rôznych kožných ochorení, ako je atopická dermatitída či akné.

NÁŠ TIP: 

https://lh3.googleusercontent.com/-buWgeQlunGVzKxcNnyNNqgNirultn8BrTEJtwsR3v_E6gAo1UTVwCMUFIdQ3BrXeEiWaN32jgCxjSfZWS5P2wqpIWOKhRTAhvqDmalzWr00UJ0776bVRqouOG943yewl1HMsTXg

Ošetrenie a výživa

Prípravkami na výživu a ošetrenie pleti pokožku hydratujú a navyše jej dodajú potrebné výživné látky. Cez deň podporia celkovú hydratáciu a v noci zase regeneračný proces pokožky. Na staršiu pleť sú výborné prípravky značky Vichy a Eucerin, na suchú pleť vyskúšajte značku CeraVe a s problémovou pleťou si poradia krémy značky Bioderma a La Roche Posay.

Ochrana

Najmä počas slnečných dní, a to ako v lete, tak aj v zime, treba pokožku dostatočne chrániť aj voči UV žiareniu. Predchádzate tak rozvoju kožných ochorení či ich zhoršenému hojeniu. V prípade citlivej pleti voľte opaľovacie krémy a iné prípravky s veľmi vysokým ochranným faktorom SPF 50+, napríklad značky Daylong. Pri podráždenej pokožke zvoľte regeneračné krémy, napríklad Panthenol, prípadne hydratačné krémy a gély.

Aké prípravky na pleť a pokožku používate vy? Čo vám pomohlo pri problémoch s akné? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti a pomôžte tak ďalším. :)