Sú spaľovače tukov naozaj účinné? Čo o nich neviete?

https://lh4.googleusercontent.com/rKySa_EVml3TkqpAIlGbunMKLEqlC38yJKRPXgOvMKxNS_AVVTZ8JxVfcHQmh9aYVIqLLGQ2fW43W9iT3M-eeNk4dPdLXa4KmDC66WKCLilHjm1xbm4vvguQvYXA7dNN9a_N2cVw

V nedávnom článku sme si povedali o tom, ako funguje spaľovanie tukov a celkovo metabolizmus tukov v našom tele. Dnes sa pozrieme na slávne spaľovače tukov, ktorými si mnohí pomáhajú na ceste za vytúženou postavou. Sú naozaj také dobré, ako sa hovorí v reklamách? Aké účinky vlastne majú a čo by sme o nich mali vedieť? Nielen to sa dozviete v dnešnom článku.

Čo sú spaľovače tukov

Na začiatok je dobré povedať si, čo spaľovače tukov vlastne sú a čo všetko dokážu. Spaľovač tukov je vlastne namiešaná zmes rôznych látok, ktoré majú za úlohu zrýchliť náš metabolizmus a pomôcť nám odbúrať nežiadaný tuk. Môžu byť jednozložkové, ale aj viaczložkové.

Na akom princípe fungujú

Táto zmes látok ovplyvňuje celkový proces využívania našich tukových zásob ako zdroj energie, pričom podporuje ich redukciu a zároveň tak zvyšuje tvorbu energie pre náš lepší výkon.

Zloženie spaľovačov tukov

Ako sme už spomenuli, spaľovače tukov sú akási zmes rôznych látok. Medzi najviac používané látky v spaľovačoch patria L-karnitín, CLA a HCA, kofeín, synefrín, kapsaicín či EGCG extrakt zo zeleného čaju. Nakoľko je ich zloženie rozdielne, je efektívnejšie zamerať sa na typy spaľovačov.

Typy spaľovačov tukov

Podľa princípu, na akom fungujú, rozdeľujeme spaľovače na viacero typov.

 • Termogénne spaľovače tukov - Sú to také, ktoré vyvolávajú takzvanú termogenézu, a teda urýchľujú premenu tuku na energiu. Obsahujú látky ako L-karnitín, HCA, synefrín, kofeín či taurín.

 • Spaľovače tukov na báze esenciálnych mastných kyselín - Tieto esenciálne mastné kyseliny bránia tuku vstúpiť do tukových buniek tým spôsobom, že ich sami nahradia. Narozdiel od tuku ich však pri cvičení rýchlejšie spálite. Patrí sem napríklad konjugovaná kyselina linolová, tzv. CLA.

 • Regulátory hormónov štítnej žľazy - Tieto spaľovače tukov fungujú na princípe optimalizácie činnosti štítnej žľazy. Zvyšujú jej kapacitu, vďaka čomu vás pri bežnom tréningu zbavia vyššieho množstva kalórií. Obsahujú látky ako forskolin či guggulsterón.

 • Blokátory tukov - Tieto spaľovače tukov fungujú na princípe blokátorov, ktoré na seba naviažu tuk a pomôžu ho vylúčiť z organizmu. Medzi viazače tukov patrí napríklad látka chitosan.

 • Blokátory sacharidov - V tomto prípade fungujú blokátory tak, že na seba viažu uhľohydráty. Pomáhajú tak vylúčiť z organizmu prebytočné sacharidy.

 • Ďalšie spaľovače tukov - Sem patria tie, ktoré potláčajú chuť do jedla, prípadne také, ktoré blokujú uvoľňovanie kortizolu. Kortizol je stresový hormón, ktorý sa taktiež môže podpísať na priberaní na váhe.

https://lh6.googleusercontent.com/Nd1SykRzxM1mDrFT0KWdUw9WEKR9GoMp9m1uk2WmzYLNM1A6lQEdIeAuk5PrE9EoCBfz4_buVHcKhiMOp8mGtWSIsdu8JCAZv9jFQky-AiJXdZrvo5Ceq23CI2pyhIn-lXGq3HyW

Kedy a prečo užívať spaľovače tukov

Mnohí odborníci hovoria, že spaľovače je vhodné zaradiť po fáze objemovky, teda naberania. Urýchľujú totiž zhadzovanie tuku, takže pri zdravej strave a vhodnom tréningu by mali pomôcť k rýchlejšiemu plneniu cieľov.

Účinky spaľovačov tukov

 • pomáhajú zhodiť nadbytočný tuk, a teda vám pomáhajú chudnúť
 • bránia jojo efektu, nakoľko vedia tuk naviazať a vyplaviť ho von z organizmu
 • potláčajú chuť do jedla
 • zvyšujú intenzitu tréningu
 • zrýchľujú metabolizmus

TIP: Máte už aký taký prehľad o tom, aké spaľovače tukov existujú? Chceli by ste si nejaký kúpiť, ale neviete, ktorý je ten správny? Vybrali sme pre vás tie najlepšie spaľovače tukov na slovenskom trhu.

Aký je najsilnejší spaľovač tukov?

Ľudí ale bežne až tak nezaujíma, aké spaľovače tukov môžu nájsť na trhu. Zaujíma ich, ktorý z nich je pre nich najlepší, a teda ktorý bude mať najlepší účinok. Nakoľko každý produkt má svoje špecifické zloženie a obsahuje rôzne typy spaľovačov, nedá sa úplne presne povedať, ktorý je ten naj.

Na niektorých stránkach nájdete recenzie na tie najlepšie spaľovače tukov pre daný rok. Nikto vám však nezaručí, že to, čo pomohlo jemu, pomôže aj vám. Pripravili sme pre vás preto zhrnutie najčastejších látok, ktoré spaľovače obsahujú a ich účinky. Tak sa budete vedieť najlepšie rozhodnúť, ktorý spaľovač tukov je pre vás najvhodnejší.

L-karnitín

L-karnitín hrá dôležitú úlohu pri tvorbe energie a pri prenose mastných kyselín do mitochondrií našich buniek. Ide o esenciálnu aminokyselinu, ktorú si naše telo vie vytvoriť samé, no takisto ho vieme prijať vo forme potravy, napríklad z tmavého mäsa.

CLA

Konjugovaná kyselina linolová je druh omega-6 mastných kyselín. Jej výhodou je to, že zamedzuje vstrebávaniu tukov z potravy. Najčastejšie sa vyskytuje v mäse a v mliečnych výrobkoch.

Kofeín

Veľmi bežným stimulantom nachádzajúcim sa v spaľovačoch tukov je kofeín. Je vhodný ako termogénny prvok, no takisto potláča chuť do jedla. Pri spaľovaní tukov tak hrá dôležitú úlohu.

https://lh3.googleusercontent.com/wSXYm9htghGIoohYz4RQ8iSdvo1PCPvE6yUwQpC3T4uEHLo_DI8SA0rAhUWcxwYzkIlPcNF8Lyxi8K2mbFgMYdo44CNRlS8dPYgRdQq9a4L9e6BGDvQDHZJquflRyWyHjM4oudhj

Synefrín

Ďalší termogénny prvok je aj synefrín, ktorý pôsobí na receptory spôsobom, vďaka ktorému začne telo produkovať viac tepla. Vďaka tomu spotrebujete viac energie získanej práve z tukových zásob.

Nachádza sa bežne v citrusových plodoch. Aj preto sa napríklad o grapefruite hovorí ako o prírodnom spaľovači tukov.

HCA

Kyselina hydroxycitrónová, v skratke HCA, je takisto termogénnym prvkom. V tele dokáže inhibovať syntézu mastných kyselín, vďaka čomu pomáha rozpadu a vyplaveniu tukov z tela. Táto látka sa izoluje z ovocia Garcinia kambodžská a obsahuje rôzne antioxidanty.

Kapsaicín

Hovorí sa, že čili pomáha zrýchľovať spaľovanie. Nie je to však ani tak čili, ako jeho zloženie. Obsahuje totiž látku zvanú kapsaicín, ktorá je zodpovedná nielen za ich štipľavú chuť. Pomáha totiž pri chudnutí, nakoľko jeho konzumáciou produkujeme teplo a energiu.

EGCG

Extrakt zo zeleného čaju, v skratke EGCG, je druh katechínu, ktorý sa pýši spaľovaním tukov. Pre jeho lepšie využitie sa spája s ďalšími látkami napríklad s piperínom, ktorý sa nachádza v čiernom korení. Piperín totiž podporuje jeho vstrebávanie. Táto látka používaná v spaľovačoch je teda takisto nápomocná pri spaľovaní tukov.

Ďalšie látky vhodné ako spaľovače tukov

Samozrejme, že tých látok, ktoré výrobcovia používajú na urýchlenie spaľovania tukov, je oveľa viac. Povedali sme si o tých najčastejších, ktoré obsahuje väčšina bežne dostupných spaľovačov tukov na našom trhu.

Prírodné spaľovače tukov

V predchádzajúcich riadkoch sme už spomenuli látky ako kapsaicín nachádzajúci sa v čili, kofeín či synefrín z citrusových plodov. Príroda nám toho však ponúka omnoho viac. Taká škorica napríklad nielen zlepšuje chuť a vôňu koláčov. Navyše urýchľuje metabolizmus, a teda trávenie.

Zázvor zase podporuje nielen našu imunitu. Takisto prekrvuje, prečisťuje náš organizmus a zároveň ho zrýchľuje. Spomenúť si môžeme aj kurkumu, ktorá je súčasťou exotickej kuchyne. Je silným antioxidantom, no takisto prírodným spaľovačom tukov. Samozrejmosťou sú aj citrusy, ktoré obsahujú spomínaný synefrín. Aj preto sa radia medzi diétne a nízkokalorické potraviny.

https://lh3.googleusercontent.com/iDq9BLiLGfBf5Jz5UMZuvpBYSsEiUaqRGXVCKOoaHIbyjGcda5zBSUIqg-MK_xbB1IvnYomG8SMsFundRGKLZNcPKKnCW3J8garSqfKUpBPvw54SGmzk667Bw3m7i60atYOQWbMm

Ktoré spaľovače tukov radšej nekupovať?

Nakoľko sa v tejto kategórií produktov našlo už niekoľko podvodov, odborníci si dávajú záležať na jej pravidelnej kontrole. Aj preto sa tak nemusíte báť vyslovene škodlivých, prípadne nekvalitných výrobkov. Aj tak si je však potrebné dávať pozor na to, čo kupujete. Výbornou voľbou je zistiť si dostatok informácií a obhliadnuť sa aj po recenziách na vybrané spaľovače tukov.

Ak sa dá, je vhodné poradiť sa pri výbere so svojím fitness trénerom, prípadne s niekým, o kom viete, že má v tejto sfére skúsenosti. Čo sa látok týka, medzi laboratórne overené účinné látky patrí L-karnitín, kofeín, kapsaicín a synefrín.

Recenzie na spaľovače tukov - sú pravdivé?

Dá sa recenziám na spaľovače tukov vlastne veriť? V dnešnej dobe už nie je výnimočné zaplatiť si ľudí, ktorí vám recenzie napíšu. Väčšinou je však ľahké rozoznať relevantnú recenziu.

Ak pri produkte, ktorý sa vám pozdáva, nájdete mnoho negatívnych recenzií, je veľmi pravdepodobné, že tento spaľovač tukov si nemáte kupovať. Vždy sa však môžu pri produkte nájsť pozitívne a aj negatívne recenzie. Ak sú konštruktívne, a teda z nich máte úžitok, je to len bonus. Vyhnete sa tak produktom, ktoré by vám v tom lepšom prípade skončili v skrini a v tom horšom ublížili.

Recept na efektívny domáci spaľovač tukov

Na záver by sme radi povedali, že samotné doplnky vám nenahradia kvalitný tréning či zdravé stravovanie. Dobrý spaľovač tukov je iba bonus, vďaka ktorému sa zefektívni vaša snaha a odhodlanie. A to sa, samozrejme, odzrkadlí v podobe rýchlejšieho chudnutia.