Ako schudnúť - základné princípy pre efektívne chudnutie

https://lh5.googleusercontent.com/mOnOb1fElkjl6ETzDVuc1AYIkmq_IgYZS9uNBQeJixtWtvoORs4X3QkQS4cZ-ClNUeQZjYWy85fVG2Z2llPppTQwqzzqgVIOA9JUzw7QBfypdcxq8kpmMifAetIDuBWoYXVNZS8y

Zdá sa vám, že vaše telo už toho nedokáže toľko, čo kedysi? Pýtate sa, ako schudnúť? Cítite sa často unavene a už len vyjsť po menších schodoch vám robí problém? Možno sa vám nepáči váš odraz v zrkadle a chceli by ste s istými partiami niečo začať robiť.

Či už chceme zhodiť pár prebytočných kíl, zlepšiť si kondíciu, alebo si vybudovať väčšie svalstvo, jedno je isté. Chceme naše ciele dosahovať čo najrýchlejšie. Ako ale na efektívne chudnutie? Zabudnite na recepty na chudnutie ala tabletky na chudnutie či rôzne zaujímavé pomôcky. Sústreďte sa na základné princípy.

Náš Tip:

Ako schudnúť? Pomôže kvalitná strava

Pri hľadaní efektívneho spôsobu chudnutia môžete naraziť na množstvo rád, pričom niektoré si budú navzájom aj odporovať. Určite sa k vám už dostala nejedna úžasná diéta, ktorá vám pomôže schudnúť naozaj rýchlo, no povedzme si úprimne. Ak aj podobná diéta fungovala a vám alebo vašim blízkym sa podarilo schudnúť, koľko to tak aj vydržalo?

Neexistuje diéta, ktorá by vyhovovala každému.

Nanešťastie vám nikto nevie dať radu, ktorá by fungovala na všetkých. Prečo? Pretože každý sme originál. Mnoho z nás už má aj kadejaké potravinové intolerancie a alergie a každý má iné stravovacie návyky či iný metabolizmus.

Nemusíte sa však báť, cesta sa totiž vždy nájde. Akýmsi základom pre efektívne chudnutie je kvalitná strava a pravidelný pohyb. Poďme si ale povedať viac.

Strava bohatá na vitamíny a minerály

Ako isto viete, na to, aby naše telo fungovalo tak, ako má, potrebuje rôzne živiny. Okrem makroživín, ako sú cukry, tuky a bielkoviny, však potrebuje prijať aj rôzne vitamíny a minerálne látky či stopové prvky.

Pri nadbytku či nedostatku určitých živín vznikajú problémy, ktoré majú dopad nielen na to, ako sa cítite, ale v konečnom dôsledku aj na to, ako vyzeráte. Navyše, ak telo nemá dostatok živín, prestane fungovať tak, ako má, čo môže mať nepriaznivý dopad aj vo forme častejších chorôb či zhoršeného metabolizmu.

TIP: Zaujíma vás, koľko vitamínov a minerálnych látok by ste mali denne prijať? Ako sa prejavuje ich nedostatok či nadbytok? Všetky podstatné informácie nájdete v sekcii účinné látky.

https://lh3.googleusercontent.com/7I63u5vMbeXBwbiOryOefL4aAo8xf1FE-5e5mOJkvNZ9iVsmi4c5HhIgeaRuFOop-EqL6hK3J4y9tH0AsPCH9-IziCn_4hJ9bEO7YRUC-EQIBcDm65Q0w23p_kYxJuNeUb7akvyY

Kalorický deficit

Nemenej dôležitým faktorom pri chudnutí je vedieť, koľko kalórií môžete denne prijať. Na zistenie tohto čísla je potrebné poznať svoju výšku, váhu, ale aj svoj vek či fyzickú aktivitu. Ak máte napríklad sedavú prácu, určite budete denne potrebovať prijať menej kalórií ako niekto, kto celý deň behá po stavbe.

Ako si vypočítať svoj denný príjem:

Výborná pomôcka na výpočet denného príjmu kalórií je aplikácia npr. kalorické tabuľky.

Ak vám záleží na tom, aby ste čo najrýchlejšie schudli, je vhodné prejsť do takzvaného kalorického deficitu.

Pre upresnenie:

Už ste zistili, koľko kalórií by ste mali denne prijať. Ak teda máte napríklad sedavú prácu a iba občas nejakú aktivitu a vyjde vám, že máte denne prijať 1800 kcal, tak máte viacero možností. Buď prijmite trochu menej kalórií, ako by ste mali, alebo začnite viac športovať a celkovo buďte aktívnejší.

Zjednodušene: Energetický príjem musí byť menší ako výdaj. V tom spočíva kúzlo kalorického deficitu.

Odštartuje svoju cestu ku vysnívanej postave s balíkom KETO Diet

Upozornenie: Kalorický deficit však nie je len o tom, prijať menej kalórií, ako ich stihnete cez deň spáliť. Je to aj o tom, prijať dostatočné množstvo jednotlivých živín a správne si ich príjem rozložiť. Ak totiž budete prijímať napríklad len menej bielkovín, vôbec vám to nemusí pomôcť, ale naopak, skôr vám to uškodí.

https://lh6.googleusercontent.com/qCSwqH0umKvsxsjMbzKgq6QjYl5hSjBEwmxul88i-9VegYdPPrTbj3TAlafusTKQIK1vSvuxEM6HIWyWgyWQ5EUaITLQ5Z80dSVTROR1ktyGf5nYFfmrjnx0khLHsFSGEQQlhLjk

Dostatočný pitný režim

Vedeli ste, že voda je jediná živina, ktorej neprítomnosť je pre nás smrteľná už do niekoľkých dní? Existuje množstvo výskumov, ktoré dokazujú dôležitosť vody pre náš organizmus, a teda dôležitosť pravidelného pitného režimu.

Koľko vody denne vypiť?

Na internete môžete nájsť rôzne kalkulačky, kde vám vypočítajú presné množstvo vody, ktorú by ste mali počas dňa prijať. Podľa vedcov by mal bežný človek vypiť minimálne 500 ml tekutín. U mužov je odporúčaný denný príjem vody 3000 ml a u žien 2200 ml. Nasilu by ste však piť nemali a najmä nie nárazovo.

Ako schudnúť? Vsaďte na pravidelný pohyb

Aké účinky má na naše telo pravidelný pohyb? Okrem zlepšenia fyzickej kondície, nárastu svalovej hmoty a straty prebytočného tuku v tele nám pohyb pomáha dostať do normálu napríklad krvný tlak a hladinu cukru či obávaného cholesterolu.

Je pritom jedno, akej fyzickej aktivite sa budete venovať. Stačí sa pomaličky začať hýbať a postupne sa začať venovať takej aktivite, ktorá vás bude aj baviť a napĺňať. V takom prípade totiž bude väčšia šanca, že v nej zotrváte aj po dosiahnutí vašich cieľov, a teda menšia šanca, že sa dostanete opäť “do úzkych”.

Fyzická aktivita podľa vášho gusta

Ako sme už povedali, je jedno, akej aktivite sa budete venovať. Hlavné je, aby vás to bavilo a aby vám to váš zdravotný stav dovoľoval. Veľmi obľúbenými športovými činnosťami sú napríklad joga, pilates, futbal, plávanie či bicyklovanie.

Ak chcete zotrvať, je lepšie začať športovať vo dvojici, aby ste sa s partnerom navzájom podporovali. Prípadne vyskúšajte služby osobného trénera či skupinové cvičenia.

TIP: V prípade, že máte problémy s pohybovým aparátom, napríklad s kolenami, môžete vyskúšať plávanie či bicyklovanie. Obe aktivity totiž len minimálne namáhajú naše kĺby a zároveň sa odporúčajú aj ako terapia rôznych problémov s kĺbmi.

https://lh6.googleusercontent.com/Z9T9KN-20aW0-1Hs9PswCB8fbrAK2-Non2fRyufFhSMKz69fLoQyjD-rtwODHvvkOYgrMg1BkEQ-0UJJVUs7e65QQnsn93FOlLvW4HiAeWyqdx-Tkd4ANRoJQsM-xc8HYp0Aln-8

Tipy na záver

Niekedy nestačí ani pravidelný pohyb či pestrá strava. Všetko je to totiž aj o vašom vnútornom nastavení. Preto vám na záver odporúčame ešte niekoľko vecí.

  • Stanovte si reálne ciele.
  • Zostavte si jedálniček na chudnutie, ktorý bude dostatočne vyvážený a zároveň pestrý.
  • Zbytočne sa nestresujte.
  • Doprajte si dostatok regenerácie.

Psychická pohoda je v tomto prípade naozaj vďačným pomocníkom. Takisto nie je vhodné ísť do toho po hlave a zbytočne si pred seba staviať príliš veľké ciele. Ako sa hovorí, pomaly ďalej zájdeš. Kombináciou vhodnej stravy, psychickej pohody a dostatku fyzickej aktivity a regenerácie svoj vytúžený cieľ určite dosiahnete.