Mýty o tom, ako schudnúť - najčastejšie chyby pri chudnutí

https://lh5.googleusercontent.com/KnId5PbcGoZ5lXTLcyEbvLoYMuFtwf5gvG4ilyBzWCSUsD0VnxNhLdlWxQbr8tjrcFtROqxqusQPCOA3AJ0TjlcifwmBy-rvNXrAQxArV7pyKeu8sCXAIRhZF4HcvvobddqhhY5M

Hľadáte spôsob, ako schudnúť, no neviete, čomu veriť a čomu už radšej nie? V dnešnej dobe, kedy si na internete viete dohľadať naozaj obrovské množstvo informácií, sa v tom celom môžete veľmi rýchlo stratiť. Rôzne spoločnosti vám podstrkujú svoje overené tipy, ako schudnúť z brucha či vynikajúce prípravky na chudnutie, ktoré vám zaručene pomôžu.

Ako sa teda v tom množstve informácií nestratiť? Pozrime sa spoločne na najčastejšie mýty o chudnutí a chyby, ktorých sa najmä ako začiatočníci v oblasti zdravého životného štýlu dopúšťame.

Mýty, ktorým často veríme

Každý z nás už v živote uveril niečomu, čo sa neskôr ukázalo ako lož. Už ako malé deti sme verili, že darčeky nosí Ježiško, či keď nám vypadne zúbok, príde zúbková víla. Lenže nielen deti sú klamané, aj keď tým krajším spôsobom.

Na internete môžete nájsť mnoho overených tipov, ako rýchlo schudnúť, no nie každý vám zaručene sadne a niektoré sú naozaj čisté klamstvá. Ktoré to sú?

Čím menej budete jesť, tým lepšie

Možno ste sa tým riadili aj vy, no isto ste prišli na to, že to tak absolútne nie je. Mnoho ľudí dodnes hladuje len preto, aby rýchlo schudli a zbavili sa tuku. Toto riešenie problému s nadbytočnými kilami možno aj sprvu zaberie, no v konečnom dôsledku vám z dlhodobého hľadiska nepomôže a navyše to môže poškodiť váš organizmus.

https://lh5.googleusercontent.com/NRRwjaeNjh8346F0PJVBTzanuQCL9tx3HJK6rnVP8YGSm-l1Wg4LyQmCXUh8VX8Zpz9s4bU_BTei_hPlw2gA0vg7li150MoOiYCmWhg0byjaGY_tKqzzKUwWQpRouLIYSD7JdfwU

Sacharidy sú zlo

Zo sacharidov sa vraj priberá. Dobre, toto tvrdenie nie je úplne mylné, no ani úplne pravdivé. Sacharidy sami o sebe vôbec nie sú zlé, práveže sú našim hlavným zdrojom energie. Navyše, kvalitné sacharidy ako ryža či zemiaky obsahujú aj dôležité vitamíny a minerály.

Problém teda nie je ani tak príjem sacharidov, ako ich vysoký príjem a kvalita. To ale platí aj o iných makro a mikroživinách. Takzvané rafinované sacharidy ako biela múka a cukry pre nás nie sú najvhodnejšie. Získame z nich rýchlu energiu, no ako rýchlo sme ju získali, tak rýchlo aj odíde a my ostávame opäť hladní. Výsledkom je prejedanie sa a naberanie tukov.

Večer už nejedzte

Možno ste aj vy držali túto diétu, kde ste po niektorej hodine už nejedli. Možno to bolo po piatej, možno aj skôr či neskôr. Každopádne vám bolo povedané, že navečer a v noci sa nám z jedla ukladá najviac tuku, takže predsa nebudete pokúšať.

Tu však nastáva háčik. Ak telu nedoprajete potrebné živiny už niekoľko hodín pred spánkom, je to len ďalšie týranie sa hladom. A ako sme už spomenuli, to môže mať za následok prejedanie sa, prípadne ukladanie tuku v tele pre prípad ďalšieho hladovania. Navyše sa to odrazí aj na vašej výkonnosti a v neposlednom rade aj na vašej psychike.

 

TIP: Pri chudnutí vsaďte miesto hladovania na prijímanie zdravých a kvalitných potravín. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na zdravé a chutné potraviny s obsahom bielkovín.

https://lh5.googleusercontent.com/0aMN_piNsgLAoY-AUqBOddrs5gGGHPiJ6rq4E4VBDV68fwwNk0103_NO4p1t1JZ7eSAVWDe8YDWhmpTQXgJt0p8YW4uxywsV0yKi-i9OSsyMWYwaSurQ5HSKV6ObeBhpeCUYFjOV

Ak jesť, tak len light potraviny

Ďalším mýtom, ktorým sa mnohí riadia, je jedenie light potravín ako zdravšia verzia tých zlých. Light potraviny sa tvária ako diétne potraviny, ktoré vám majú uľahčiť cestu za vysnívanou postavou, no robia opak.

Potraviny s prívlastkom light majú totiž iba znížený energetický obsah. Teda, síce obsahujú menej kalórií ako ich bežné varianty, no stále nejaké obsahujú. Samozrejme, že tým neodsudzujeme všetky potraviny označené ako light. Ide len o to, aby ste sa zbytočne nezásobovali týmto druhom potravín a dbali skôr na správny pomer bielkovín, sacharidov a tukov v strave.

Najčastejšie chyby pri chudnutí, ktorých sa dopúšťame

Áno, nie ste v tom sami. Asi každý urobil minimálne zo začiatku určité chyby. Niektorí sa o svojom omyle dozvedeli skôr a niektorí v ňom možno žijú doteraz. Akých chýb sa teda dopúšťame pri chudnutí najčastejšie?

Nastavujeme si nesprávne ciele

Ak vaša suseda schudla za mesiac 8 kíl, neznamená to, že si máte dať za cieľ schudnúť 8 a viac kíl. Ak chcete stratiť nadbytočné kilá na dlhšie ako mesiac či pár týždňov, dajte si reálne ciele. Aké to sú?

Či už sa zameriavate na zhadzovanie kilogramov, alebo centimetrov v páse a bokoch, choďte na to pomaly. nedávajte si vysoké ciele, pretože sa iba zbytočne demotivujete, ak ich nesplníte. A ak ich aj splníte, nemusí to mať dobré následky z dlhodobého hľadiska.

Ďalším nesprávnym cieľom je myslieť si, že to pôjde vždy minimálne rovnako dobre, ak nie lepšie. Na váš pokrok má vplyv mnoho faktorov, ktoré môžu vaše chudnutie ovplyvniť, aj keď len krátkodobo. Menšie výkyvy na váhe tak neberte príliš vážne.

https://lh5.googleusercontent.com/k2W3HA5_58d9eOwv9k6uLmuE557d2wmoxkxCXaxNJeo0lcY37bXQnT4WVml4800J77YcrnUAUczoAoPkCGuCpT3hYTCQSk_7k0TNxYLNYPXsNRbvV0Arq-Tgzj4wDzaR2_MhMWGT

Nestravujeme sa zdravo a správne

Medzi časté chyby, ktorých sa na ceste za tým, ako schudnúť, dopúšťame, je zlé stravovanie. Existuje mnoho diét, ktoré majú za cieľ pomôcť vám čo najrýchlejšie schudnúť, pričom každá sa o to snaží trochu odlišným spôsobom.

TIP: O diétach a ich základnej charakteristike sa môžete dočítať aj v našom článku o prehľade jednotlivých diét.

Nesprávne zvolené stravovanie nám však môže viac uškodiť, než pomôcť. Najvhodnejšie je stravovať sa zdravo a vyvážene. Nedôjde tak k deficitu jednotlivých makro alebo mikroživín a telu to iba prospeje. Takisto pri chudnutí to má svoje opodstatnenie, nakoľko sa vám nebude nič zbytočne ukladať tam, kam by sa nemalo.

Nedetoxikujeme/detoxikujeme nesprávne

Dnes už sú potraviny, ale aj voda a vzduch plné rôznych škodlivých látok. Aj preto je vhodné pravidelne svoj organizmus týchto škodlivín zbavovať. Ako? Pomocou detoxikácie.

Existuje množstvo spôsobov, ako detoxikovať, pričom väčšinou ide len o niekoľkodňové detoxikačné kúry. Výhody detoxikácie spočívajú v tom, že vám zlepšia metabolizmus. To sa odrazí nielen na úbytku hmotnosti, ale aj na vašej energii, ktorej budete mať zrazu viac.

https://lh3.googleusercontent.com/vgHQ6qVdKtOjp6rBn8AlRAF-me4ufOmDBSy4PVGxyheN5hxFy6jULKMR1Ceq4pBQaPKs9wi93EPRbS8QSUrG2I1Va63OxwajNfYunf_mdyX4vaZS5mPbPZ2cqQHgIeyycqcplnki

Pijeme málo tekutín

Očistiť si organizmus od škodlivín môžete aj dostatočným príjmom tekutín. Tu však nastáva problém. Mnoho z nás svoj pitný režim podceňuje. A pritom voda pomáha organizmu nielen vyplavovať z neho odpadové látky. Takisto pomáha aj nášmu tráveniu a je dôležitá aj pri chudnutí.

Dbajte preto na pravidelný prísun tekutín, najlepšie čistej vody.

Neriešime obsah tekutín, ktoré prijímame

Keď už sme pri tej vode, treba poznamenať aj to, že aj mnoho tekutín, ktoré do seba bežne cez deň dostaneme, obsahujú kalórie a rôzne cukry. Ak sa teda chcete zbaviť tuku, nahraďte sladené nápoje čistou vodou. Možno práve zbytočný príjem cukrov v tekutom stave vás brzdil v chudnutí.

Neprijímame dostatok bielkovín v strave

Ako sme už spomenuli, základom nielen zdravého stravovania, ale aj chudnutia je pestrá a vyvážená strava. Najmä pri bielkovinách je potrebné dopĺňať ich do stravy v dostatočnom množstve. Prečo je to také dôležité?

  • Z bielkovín je človek dlhšie sýty.
  • Práve príjem bielkovín zrýchľuje náš metabolizmus.
  • Pri chudnutí bielkoviny chránia našu svalovú hmotu.
  • Jedlá s obsahom bielkovín znižujú chuť do jedla, čím znižujú príjem kalórií.

https://lh3.googleusercontent.com/RTRP8krkCksS8H1H7TKcz67_Kav0romufhxNZO__HQ-BucXj2N4VsOQJsnAG7MI34q8Pu0NqINi3X8ioaWkaSWt5_0xhIxgmlg0avyqhfrCI-3GxUDaRtKnSqxWGBHcQw8foh91a

V strave nám chýba vláknina

Dali ste sa na diétu, v ktorej nemáte dostatočný prísun vlákniny? Toto nie je správna cesta. Práve vláknina nám totiž pomáha chudnúť a udržať svoje stravovanie vo forme. Ako to robí?

Takzvaná viskózna vláknina vytvára v našom žalúdku akýsi gél, ktorý v sebe udržiava vodu. Strava sa tak našim tráviacim traktom posúva dlhšie a my máme dlhšie pocit sýtosti. Vďaka tomu nám vláknina pomáha znižovať chuť do jedla.

Chudneme bez pohybu

Ako poslednú, no veľmi častú chybu pri chudnutí si spomenieme nedostatok pohybu. Mnoho ľudí dodnes verí, že stačí nejesť a kilá pôjdu dole. Postavička bude do pár týždňov ako lusk a ostane to tak asi už aj navždy.

Bohužiaľ to nie je pravda. Určite ste už počuli o štíhlej obezite. Diétou síce môžete schudnúť, no nikdy nedosiahnete také výsledky, ako keď spojíte zdravé stravovanie s primeranou fyzickou záťažou.

Aj pravidelným pohybom totiž prispievate k zrýchleniu metabolizmu. Navyše tak bude vaše telo nielen ľahšie o pár kíl, ale aj pevnejšie a pružnejšie.

https://lh3.googleusercontent.com/h_qdoxAHD8qNinuJgbNFDb0HE8O-1IasnofM6Qdgahp38vPWPEpIU7MI9VeyEwTf2KGcdqiW0Qxn3Aqil3JsKKrPNpcmJnIYsqi1QX0W_emuQxdo6b16XPVo9RpxI0WZrDugNKPy

Ktoré mýty a chyby sú vám známe?

Pristihli ste sa pri niektorých zo spomenutých chýb? Nevadí. Veď celý život sa učíme. Hlavné je, aby ste pri chudnutí nesledovali iba číslo na vašej váhe. Ak sa totiž budete nielen dobre stravovať, ale aj sa primerane hýbať, pomôžete tak celkovému svojmu zdraviu a fyzickej kondícii. Želáme vám veľa úspechov pri chudnutí a najmä výber tej správnej, zdravej cesty za lepším ja.