Veľký prehľad jednotlivých diét, ich výhody a nevýhody

 

https://lh4.googleusercontent.com/u013pLPcveeMmmkPpJu8w8kUED8KaP0NZi7VSI_PQTHMEiUUUJAZn40H8Sb9COelxLPe9_WjSwn2oLQBzohubZE8jFF6kdfqShRQcz_IAnNXztcDpbaHV7dr_Y-SPAYWjMBk9zqt

 

Základom každého správneho chudnutia je pestrá strava a pravidelný pohyb. Niekedy je však práve zmena jedálnička, a teda diéta, jedinou možnosťou, ako sa niekam pohnúť. Ak hľadáte nejakú diétu na chudnutie, no ešte sami neviete, akú, ste na správnom mieste.

 

Pripravili sme pre vás prehľad najbežnejších, i rôznych zaujímavých diét, vďaka ktorým sa hravo zbavíte prebytočných kíl. Pamätajte však na to, že nie každá diéta vám musí s istotou vyhovovať. Aj preto je lepšie poradiť sa pred zmenou jedálnička s odborníkom.

Typy diét a ich základná charakterisktika

Jednotlivým diétam sa budeme podrobne venovať aj zvlášť v článkoch, ale na začiatok si spomenieme akési rozdelenie aj so základnou charakteristikou. A aby sa vám v našom zozname lepšie orientovalo, pôjdeme pekne abecedne.

Atkinsonova diéta

Atkinsonova diéta dostala svoj špecifický názov vďaka lekárovi a kardiológovi, Robertovi Atkinsovi. Je založená na výbere a konzumácii nízkosacharidovej stravy, ktorá je zároveň bohatá na tuky a bielkoviny.

 

Samotná diéta spočíva v absolvovaní 4 fáz, vďaka ktorým sa naučíte nastoliť rovnováhu v príjme sacharidov a chudnúť tak postupne, bez nepríjemného jojo efektu.

Bezlepková diéta/strava

Dnes už mnoho ľudí trpí neznášanlivosťou lepku, tzv. celiakiou. Ďalšie množstvo ľudí zase lepok môže, no aj tak chcú jeho príjem obmedziť. Bezlepková strava teda môže poslúžiť nielen na zdravotné účely, resp. ako nutnosť pri celiakii, ale takisto aj ako diéta u zdravých jedincov.

Bezlepková diéta je teda strava založená na vyradení potravín s obsahom lepku z jedálnička. A ktoré to sú? Lepok, inak zvaný aj ako glutén, môžete nájsť v pšenici, jačmeni, ovose a raži.

Bielkovinová diéta/proteínová diéta

Pri bielkovinovej diéte sú pravidlá naozaj veľmi jednoduché. Stačí iba pridať do jedálnička potraviny bohaté na bielkoviny. Nemusíte v nej obmedzovať žiadne potraviny, prípadne jesť iba čisto bielkoviny. Ďalším bonusom, okrem požadovaného chudnutia, je to, že vďaka vysokému obsahu bielkovín v strave si udržujete svalovú hmotu.

Bodová diéta

Počuli ste už o bodovej diéte? Nie je to však to staré známe Držím bodovú diétu. Čo vidím, to zbodnem.“ Tento druh diéty je založený na redukcii, pričom ale neobmedzujete iba jeden druh potravy, prípadne nekonzumujete iba vybranú potravinu.

 

V podstate ide o náhradu za počítanie kalórií, tzv. počítanie bodov. Jesť tak môžete všetko, čo sa vám žiada. Každá potravina má svoju bodovú hodnotu, pričom vašim cieľom je neprekročiť denný limit bodov. A aký je ten limit? Nuž, ten závisí od vašej váhy.

Breussova diéta

Breussova diéta je pomenovaná po svojom autorovi, rakúskom liečiteľovi Rudolfovi Breussovi. Táto diéta je spájaná najmä s alternatívnou medicínou, nakoľko vraj pomáha pri liečbe nádorových ochorení.

 

Náš Tip:

Podstatou tejto diéty je celkové vysadenie tuhej stravy. Breussovou predstavou totiž bolo, že nádor žije iba z tuhej stravy. Pri tejto diéte teda konzumujete len vybrané zeleninové šťavy a bylinkové čaje.

Cambridge diéta

Cambridge diéta je jednou z tých prísnejších. Pri jej absolvovaní prejdete šiestimi programami, pričom prvý je najprísnejší. Obmedzujete sa v ňom totiž na pomaly iba 500 kalórií a stravujete sa výlučne prostredníctvom odporúčaných nízkokalorických produktov.

 

Ďalšie programy sú už miernejšie, no celý progres záleží na dodržiavaní zdravého stravovania. Celkovo ide o to, dostať svoje telo do stavu ketózy.

DASH diéta

DASH je skratka z angl. Dietary Approaches to Stop Hypertension, teda vlastne diéta, vďaka ktorej predchádzate vysokému krvnému tlaku, takzvanej hypertenzii. Je teda vhodná najmä pre pacientov s vysokým krvným tlakom.

 

DASH diéta sa sústredí na potraviny s obsahom živín, ktoré sú dôležité v boji proti hypertenzii. Ide o živiny ako napríklad bielkoviny, vláknina či minerály ako draslík a vápnik.

Detoxikačná diéta - detox

Detox je známa očista tela, ktorú podstupujú ľudia aj niekoľkokrát do roka. Niektorí po nej siahnu za vidinou schudnutia, no väčšinou sa detox berie ako podpora na odľahčenie trávenia, vyplavenie toxínov z tela a zlepšenie zdravia.

 

Detoxikačná diéta nemá presné pravidlá. Spočíva však v postupnom vysadení cukru, alkoholu, kofeínu a cigariet. Má rôzne formy, pričom pri niektorých upriamite svoju pozornosť iba na jeden druh jedla, no viete začať aj s ľahšou formou, ktorá dovoľuje napríklad príjem čerstvého ovocia a zeleniny.

Dukanova diéta

Dukanova diéta si zakladá na obmedzenom príjme sacharidov a na súčasnom zvýšení príjmu bielkovín. Bielkovinové dni sa tu striedajú s bielkovinovo-zeleninovými, pričom celá diéta má štyri fázy.

 

Prvé dve fázy predstavujú obdobie zhadzovania prebytočných kilogramov a druhé dve fázy sa zameriavajú na udržiavanie svojej novej hmotnosti. V tejto fáze si už pridávate aj svoje bežné jedlá, no s tým, že aspoň raz týždenne si dáte bielkovinový deň.

Francúzska diéta

Francúzska diéta ani nie je tak diéta, ako skôr životný štýl. Ak ste už niekedy zažili Francúzov na obede, isto ste si všimli, akým spôsobom jedia. Francúzi totižto jedia pomaly a jedlo si vychutnávajú.

 

Táto diéta je teda špecifická tým, že si zakladá na pomalom tempe jedenia. Nezaťažujete tak zbytočne svoj tráviaci systém a zároveň nebudete tak skoro hladní.

Hollywoodska diéta

Diéta celebrít a modeliek. Aj tak by sme mohli nazvať túto nie práve najpríjemnejšiu metódu stravovania sa. Táto diéta je totiž založená na prísne obmedzenom zozname povolených potravín. Aj preto ju mnohí označujú skôr ako drastickú hladovku než ako diétu.

Krabičková diéta

Počuli ste už o krabičkovej diéte? Táto diéta je špecifická tým, že si nakrabičkujete zdravú stravu na celý deň. Krabičkovú diétu vám vedia rôzne spoločnosti prispôsobiť podľa toho, či chcete schudnúť, prípadne, aké máte potravinové alergie či intolerancie.

Ketogénna diéta - ketodiéta

Ketodiéta je diéta, ktorá si zakladá na nízkom príjme sacharidov spolu s vysokým príjmom tukov. Práve znížením príjmu sacharidov sa telo dostane do očakávaného metabolického stavu zvaného ketóza. V stave ketózy následne telo začne spaľovať tuky a tvoriť z nich energiu.

 

Mačingovej diéta

Ďalší princíp stravovania ponúka aj Antónia Mačingová, autorka bestsellerov Najedzte sa do štíhlosti či Schudnite raz, ale navždy. Do svojej diéty zahŕňa poznatky z oblasti očisty, detoxikácie a účinkov stravy na ľudský organizmus, ktorými sa zaoberá už cez dvadsať rokov.

 

Pri tejto diéte nebudete hladovať. Stačí vám zdravo jesť. Začína sa 28-dňovým programom, pričom nasleduje zmena celkového stravovania na dlhodobej úrovni.

Norbi diéta

Norbi diéta dostala svoj názov vďaka maďarskému fitness trénerovi, Norbertovi Schoberovi. Môžete ju nájsť aj pod názvom UPDATE diéta či Norbiho tajomstvo. Update v tomto názve znamená obnova, a teda cieľom tejto diéty je obnoviť svoj metabolizmus.

 

Princípom Norbi diéty je zníženie príjmu sacharidov a stravovanie na základe potravín s nízkym glykemickým indexom.

Ovocná diéta

Ďalšou zaujímavou diétou je ovocná diéta. Vylučuje totiž konzumáciu akýchkoľvek živočíšnych produktov, a to vrátane tých mliečnych. Tento typ diéty možno na prvý pohľad vyzerá lákavo, no môžete počas neho jesť iba surové ovocie.

 

Samozrejme sa v niektorých prípadoch môžu konzumovať aj orechy, semienka či zelenina, no len v naozaj malom množstve.

 

Paleo diéta

Paleo stravovanie si zakladá na veľmi nízkom príjme sacharidov v strave, a aj to vo forme plodov, na primeranom množstve bielkovín a na vysokom príjme tukov. Tuky by mali dokonca obsahovať takmer polovicu vášho denného príjmu.

Sacharidová diéta

Vyššie sme spomenuli bielkovinovú diétu a teraz je rad na sacharidovej. Nakoľko sú sacharidy obsiahnuté takmer v každej potravine, úplne sa im vyhnúť je asi nemožné. Sacharidová diéta vám oproti väčšine ostatných diét nezakazuje konzumovať cukry, ale naopak, ich príjem by ste podľa nej mali zvýšiť.

 

V čom je háčik? Existujú tzv. jednoduché a komplexné sacharidy. Tie jednoduché sa do krvi dostávajú hneď, no pri nadmernom množstve sa z nich priberá. Aj preto ich v sacharidovej diéte nenájdete. Komplexné sacharidy sú však v tejto diéte žiadané.

Severská diéta

Pomerne neznámym pojmom je severská diéta, ktorá si však vo svete drží svoje miesto už niekoľko rokov. Ide o typ diéty, pri ktorej sa treba sústrediť na znížený príjem sacharidov a tukov a na zvýšený príjem rýb a morských plodov.

Zeleninová diéta

Pri zeleninovej diéte hrá hlavnú úlohu zelenina. Je považovaná za detox, a teda nie za štýl stravovania, ktorému by ste sa vedeli venovať dlhodobo. Existuje množstvo druhov tejto diéty, no akýmsi základom je nadbytok zeleniny v strave.

Zónová diéta

Ak túžite po diéte, ktorá nevyžaduje jednostrannú stravu či hladovanie, tak vás zónová diéta určite zaujme. Aj zónová diéta je postavená na myšlienke obmedzenia príjmu sacharidov, no taktiež si zakladá na pravidelnosti prijímania potravy.

 

Obvykle je pri nej treba jesť 5-krát denne s tým, že medzi jednotlivými jedlami si dáte pauzu 3 až 4 hodinky.

Ďalšie diéty

Poznáte ešte nejaké diéty, ktoré sme v článku nespomenuli? Neváhajte sa nám ozvať a skvalitniť tak informácie na tomto webe.