Pitný režim a chudnutie - aký vplyv má alkohol a káva?

https://lh3.googleusercontent.com/HzQi2z2lgKm9hvSMDJ-mC3B0G0IbuTzrfzqv15oKSOe7jZuCwILtxQ_MGbH5uI0-vGNsnl3jQfiOn6f1jTHMrqfVuSorGhrDRVgnslWs2iHrL9mIIyWOegwUX_HQqvRgrm2TEptQ

Na to, aby náš organizmus fungoval správne, potrebuje okrem iného aj vodu.Voda je našou prirodzenou súčasťou a keď jej naše telo nemá dostatok, prejavuje sa to rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Dostatočný pitný režim nás chráni pred týmito nežiaducimi vplyvmi a takisto má množstvo benefitov. Prečo je také dôležité dodržiavať ho a ako naň?

V článku vám dáme pár tipov, vďaka ktorým bude dodržiavanie pitného režimu jednoduchšie a zároveň si povieme aj o vplyve vody, alkoholu a kávy na chudnutie.

Pitný režim - prečo je také dôležité dodržiavať ho?

Ako sme už povedali, voda je pre náš organizmus mimoriadne dôležitá. A to nielen zvnútra, ale aj zvonka. Na Slovensku máme výhodu v tom, že sme bohatí na prírodné pramene a liečivé termálne vody. Vďaka zloženiu našej podzemnej vody si tak vieme dopriať naozaj kvalitné kúpele a aj voda, ktorú pijeme, má výborné zloženie.

Výhody pitného režimu

Pitný režim so sebou prináša mnoho benefitov. Aké to sú?

 • voda je hlavným transportérom a vďaka nej sa dostávajú do tela a do jeho častí všetky potrebné živiny
 • čistá voda nemá žiadne kalórie, a tak sa jej príjmu nemusíte obávať ani v prípade, že chudnete
 • podporuje chudnutie, pretože vyplavuje škodlivé a nepotrebné látky z tela von
 • v tradičnej čínskej medicíne sa používa na detoxikáciu organizmu
 • pitie liečivých vôd z kúpeľov sa používa pri tráviacich ťažkostiach
 • tým, že tvorí aj náš mozog, nám pomáha lepšie myslieť
 • vďaka vnútornej hydratácii sa zvyšuje elasticita našej pokožky, ktorá tak vyzerá mladšie a zdravšie
 • zlepšuje naše trávenie a zrýchľuje náš metabolizmus
 • znižuje riziko kŕčov pri fyzickej aktivite a hydratuje kĺby a väzivá
 • podporuje imunitný systém

Povedali sme si, aké má pre nás voda výhody. Teraz si povieme, čo sa stane, ak pitný režim podceníme.

https://lh4.googleusercontent.com/SQ6B7O3mypLwkMAhdynnhgc0FO6V59M4NH0x8zOeJvZU-KRFZ02WR5hvfMUC3wY-uAkBcrjZSSgw6GWsPmK73JvPsHo0Q2cyiHsb0j5DCxXlU3R98llXBsSf5Er_gKt54PrxpPZw

Dehydratácia - nedostatok vody v tele

Ak nebudeme piť dostatok vody, môžeme si spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti. Naše telo potrebuje cez deň prijať dostatok tekutín, ktoré keď neprijme,môže sa to prejaviť:

 • bolesťami hlavy
 • svalovými kŕčmi
 • poruchami krvného obehu
 • nevoľnosťou
 • pocitom na odpadnutie
 • točením hlavy
 • skolabovaním
 • únavou
 • podráždenosťou

Aby sme sa vyhli sprievodnými príznakmi dehydratácia, je naozaj lepšie prijať denne dostatok tekutín. A koľko to je?

Ženy by mali priemerne vypiť 2 až 2,5 litra tekutín denne, muži približne 3 litre tekutín a deti 1 až 1,5 litra tekutín denne. Samozrejme to záleží aj od toho, aký majú spôsob života, či je sedavý, alebo aktívny, prípadne, koľko majú rokov. Presnejšie informácie si môžete pozrieť vo vedeckom článku o vode, hydratácii a zdraví.

https://lh4.googleusercontent.com/csG3nSCF5GzwS9beheHdxkHYF22datn_DaE32WIdpqjwlu-gd_dvpszOcRTUAhFO1PgxWz4UV2b1V7A61DMjnefc1pp-0SomnXo0xxUiXF2DVK8HqlR6rVvM7LXmjEFJ0ETFjVsh

Tipy, ako dodržiavať pitný režim

Chceli by ste dodržiavať pitný režim, no zatiaľ sa vám veľmi nedarí? Máme pre vás niekoľko tipov, ako si pomôcť. Ak je problém napríklad v tom, že sa jednoducho zabudnete napiť, môžete vyskúšať rôzne aplikácie na telefón. Tie vám to pípnutím pripomenú a takisto vám spočítajú, koľko vody by ste mali vypiť a koľko ste už vypili.

Ďalším tipom, vhodným napríklad do práce, je vziať si so sebou dvojlitrovú fľašu, napustiť si do nej vodu či limonádu a mať ju stále pri sebe, ak to práca dovoľuje. Budete tak vedieť, koľko máte vypiť a aj to, koľko ste tomu zatiaľ dali.

Nápoje vhodné na chudnutie

Voda vám nechutí a nechcete piť sladké vysokokalorické nápoje? Vyskúšajte si do vody zamiešať rôzne bylinky, šťavu z citróna, uhorku či ovocie. Takéto jemné limonády vás osviežia a navyše aj príjemne chutia.

Pri dodržiavaní pitného režimu sa zamerajte na tieto zásady:

 • ak sa dá, čo najviac pite čistú vodu
 • v obmedzenej miere môžete piť kofeínové nápoje, najlepšie vo forme kvalitnej kávy
 • alkoholické nápoje pôsobia dehydratačne, a tak je dobré ich príjem čo najviac obmedziť
 • pitný režim by nemal obsahovať energetické a sladené nápoje, nakoľko obsahujú veľké množstvá cukru
 • vsaďte na vodu s ovocím, zeleninou, minerálne vody, čaje a smoothies

https://lh6.googleusercontent.com/4oCXNlMUHsej58G5eZJ3_gejSNw79ql9hglT5Fhgr7qtcaGkdwRjlG5TGNPmG-TnzSMHQ5tfQcUhA9SwAYzfwkbK8Tb13BYFqejT1iNDFW5OLbgOqossiea1fsP7Dt4p15FsVH7C

Alkohol a chudnutie

Ako sme už spomenuli, príjem alkoholu by mal byť obmedzený. Najmä v prípade, ak športujete a chudnete, je lepšie sa alkoholu vyhýbať. Obsahuje totiž množstvo kalórií, pričom najmä miešané drinky sú plné sacharidov a cukrov.

Prázdne kalórie

Navyše, alkohol neobsahuje živiny, a tak sú jeho kalórie považované za prázdne. Takisto je známe, že alkohol stimuluje chuť do jedla, a tak vám výrazne zvýši apetít. Vy tak prijmete nielen prázdne kalórie, ale navyše siahnete zväčša po mastnom a vysoko kalorickom jedle.

Dehydruje

Ďalším negatívom alkoholu je to, že pôsobí močopudne. Vďaka tomu sa z tela častejšie odvádza moč a s ním aj živiny, ktoré sa ešte nestihli spracovať. Okrem toho má vplyv na funkciu obličiek a môže tak spôsobiť dehydratáciu.

Takzvaná opica

Veľmi častým sprievodným javom pôsobenia alkoholu je aj takzvaná opica, vďaka ktorej pravdepodobne vynecháte aj tréning. V takom prípade je vhodné posilniť sa iontovými nápojmi a doplniť telu potrebné látky.

Nechcete alkohol úplne vyradiť?

V prípade, ak sa alkoholu nechcete oblúkom vyhýbať, máme pár tipov, ako svoje telo čo najviac chrániť pred jeho negatívnymi účinkami.

 • vyhýbajte sa miešaným nápojom - obsahujú veľa cukru
 • z vína uprednostňujte suché biele víno - obsahuje najmenej kalórii a alkoholu
 • pri pití alkoholu sa vyhýbajte jedlám s vysokám obsahom tukov a sacharidov

https://lh6.googleusercontent.com/LWHG67BSWHE931LcyXmMBJ-rw1xS5d2zwCZ_PAp7f5RntRw-4Sh37OdzBkeDYOIrnOV7We0PlSamK6QuvtNrFswqTUU8JNdaM8kvmTqMCSggQfSgXgZBDxtpdJVVC-lr1ZC0Yb6V

Káva a chudnutie

Čo sa týka kávy, je vhodné uprednostniť kvalitnú čiernu kávu pred instantnou kávou. Takisto sa čoraz častejšie upiera pozornosť na takzvanú zelenú kávu. Čo to ale je a ako vám môže pomôcť pri chudnutí?

Zelená káva na chudnutie

Zelená káva je vlastne obyčajná káva, ktorá ale neprechádza procesom praženia. Kávové zrná sa totiž bežne pražia pri veľmi vysokej teplote okolo 480 °C. Tým, že sa nepraží, si zachová niektoré dôležité látky a živiny, ako napríklad kyselina chlorogénová (CGA).

Táto kyselina dokáže znížiť pocit hladu a podporiť chudnutie. Navyše reguluje vstrebávanie cukrov a telo aj detoxikuje. Čo sa týka obsahu látok, veľkým prínosom zelenej kávy je, že obsahuje množstvo antioxidantov.

Obsah látok

Zelená káva je káva typu 100% Arabica. Obsahuje vyššie spomenutú kyselinu chlorogénovú a minerály ako draslík, horčík, vápnik, fosfor a železo. Takisto je plná antioxidantov, ktoré sú výborným pomocníkom pri ochrane buniek pred oxidačným stresom.

Negatíva zelenej kávy - pre koho nie je vhodná?

Zelená káva nie je pre deti a tehotné či kojace ženy. Vyhýbať by sa jej mali takisto alergici. Ak sa rozhodnete skúsiť ju užívať, na začiatok pite menšie množstvo a nezabúdajte ani na dostatočný príjem pitnej vody.

https://lh4.googleusercontent.com/jVMFeu-Ul48kIj-JO8WxDeT2piAGHykc8pIbRhOfw-yBjTuY_D6slaYI0VmVv1ChAhBcMZ6btKbdKAAk1txc8gA8yhh4oC4thbVT7ErMHUcOgYbZfUD_ShPdlQIoBjifE2GLE8pp

Aký je váš pitný režim?

Je váš pitný režim dostačujúci, alebo by to chcelo prijať viac tekutín? Mnoho ľudí svoj pitný režim podceňuje, no potom sa nemusíme čudovať, ak sme vyčerpaní, malátni a bolí nás hlava. Vyskúšajte piť viac a sami na sebe uvidíte tie zmeny. Možno by ste ani neverili, čo všetko vám to môže ovplyvniť.