Trápi vás oslabená imunita? Tipy, ako si posilniť imunitný systém

https://lh6.googleusercontent.com/m0sreSwRE7m3CRXFV3v8aKOdUluRl-iHj8xnsv0VtwV1W__7iKKy9ejlQdMb5XWhPDN53dWCrwx8NX8aP2oOESj5Z8fn_SS5HtJr6FszZTdQBT1eIMpx74z9wUG-P8SdWs0qLHhU

Máte problém s oslabenou imunitou a chceli by ste si ju zlepšiť? Ste často chorí a už vás nebaví každú chvíľu ležať doma v posteli? Na to, aby ste mohli efektívne podporiť svoj imunitný systém, potrebujete vedieť, ako funguje.

Spomenieme aj niekoľko tipov, ako si zlepšiť imunitný systém prirodzenou cestou. A pre tých, ktorí majú vrodený imunodeficit, prípadne aktuálne riešia prebiehajúci zápal v tele či chorobu, máme aj ďalšie možné spôsoby zlepšenia imunity.

Čo je imunitný systém a ako funguje

Imunita je slovo, ktorým vyjadrujeme celkovú odolnosť organizmu. Je to vlastne schopnosť reagovať na pôvodcov chorôb či na rôzne cudzie telesá, napríklad implantáty. Imunita sa rozdeľuje na vrodenú, s ktorou sa narodíme, a získanú, ktorú získame napríklad očkovaním.

Ako funguje imunita

Imunitný systém sa skladá z buniek a orgánov, ktoré majú za úlohu brániť organizmus pred cudzorodými látkami. Keď sa imunitné bunky dostanú do kontaktu s cudzou látkou či s patogénom, začnú produkovať rôzne chemické látky, vďaka ktorým naštartujú potrebnú imunitnú odpoveď. V prípade, ak náš imunitný systém zlyhá, ochorieme.

Dôležitou súčasťou imunitného systému je lymfatická sústava. Jej súčasťou je lymfa a lymfatické uzliny, v ktorých sa tvoria imunitné bunky. Tieto bunky nás následne chránia pred cudzorodými organizmami a látkami.

https://lh4.googleusercontent.com/-TwrjEXjwogVL3aQWuI1cg5bVtbsjaB6a1JlaxWwHqF5wY11xJRqE5_BZEf78WabX0vxbeaWbuVRB434NcNNG90Pp4hNz8A2vkxDYD2i5lCYzhLowF_NlDxQ5nw8uFk5o44rU8lb

Imunodeficit a autoimunitné ochorenia

Ako sme už spomenuli, imunitu tvorí viacero zložiek. Môže sa však stať, že mu chýba istá časť. Vtedy sa hovorí o imunodeficientnom stave, teda o stave imunitnej nedostatočnosti. Tento stav môže byť vrodený, ale aj získaný, napríklad pri oslabení počas infekcie či pri poruchách výživy.

Autoimunitné ochorenia sú zase ochorenia, pri ktorých naše telo začne produkovať protilátky proti vlastným bunkám a orgánom. Sú spôsobené preťažením rozpoznávacieho aparátu imunitného systému, pričom si naše telo začne samé ubližovať.

Medzi časté autoimunitné ochorenia patria:

  • reumatoidná artritída
  • celiakia
  • Crohnova choroba
  • skleróza multiplex

Imunita u detí

Prirodzená cesta na naštartovanie a zlepšenie imunity prebieha práve v detstve. Je ňou totiž úspešná obrana proti infekcii, ktorou si organizmus tvorí protilátky. Väčšinou sa tieto protilátky tvoria po prekonaní infekčných detských chorôb.

Aj preto nie je pre imunitný systém detí vhodné, ak sú v príliš čistom prostredí a nestýkajú sa s ostatnými deťmi. Práve v detstve sa totiž naša imunita vyvíja prirodzenou formou a jej výsledok nám neskôr pomôže pri infekciách v dospelosti.

https://lh5.googleusercontent.com/Mc8Lgjhic-HKazmxj90YdfZomqRL5ylOeYd8IA-GkGzOVhtmlUBAdE6xUkGyeSenCcoia_9-zqwi4_lohLhTEz-syxf9pE0svJZIgF7k6ZjvP5HpNmhChDh_G1Y-XbVMTuEHsfNA

Oslabená imunita a jej príznaky

Ako zistíte, či máte slabú imunitu? Medzi príznaky oslabenej imunity patrí únava, náchylnosť k chorobám rôzneho pôvodu (vírusy a baktérie), opakujúce sa prechladnutia, výskyt áft a herpesov, mykóz a ďalších ochorení.

Podceňovať svoj imunitný systém a prípadné infekcie nie je práve najlepší krok. Mnoho ľudí podcenilo vírusové infekcie a poriadne sa nevyliečili. To však môže viesť k závažnému stavu. Aj preto je vhodné posilňovať si imunitu priebežne a každú chorobu poriadne preliečiť.

Ako naštartovať svoju imunitu

Ako sme už spomenuli, prirodzenou metódou, ako si zvýšiť odolnosť organizmu, je úspešná obrana proti infekcii, a to najmä v detstve. Čo ale v prípade, ak už dávno nie ste dieťaťom?

Posilnenie imunity prírodnou cestou

Základom posilnenia imunity je správna životospráva. Dostatočný spánok a oddych, pravidelný pohyb a pestrý jedálniček sú piliere, vďaka ktorým bude váš imunitný systém fungovať tak, ako má.

Fungovanie našej imunity ovplyvňuje aj príjem vody. Náš pitný režim totiž pomáha telu zbavovať sa toxínov a rôznych metabolických splodín. Ak pijeme málo, naše telo sa nebude vedieť týchto látok zbaviť a tie sa následne začnú hromadiť v bunkách a oslabovať tak našu bunkovú imunitu. Denne by sme tak mali prijať dostatočné množstvo vody.

Dopomôcť si však môžete aj ďalšími spôsobmi.

 

NÁŠ TIP: Imunoglukan P4H na imunitný systém výživový doplnok s prírodným Imunoglukanom a vitamínom C, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.  Je rastlinného pôvodu, neobsahuje glutén a je vhodný pre športovcov, alergikov, diabetikov.

https://lh6.googleusercontent.com/6WgtIGu6C1fnA8o2F_hLmD0wMeY_iBAGv8_FjpS2ofkTB8Mrtuspp5auFVw5bfc5J9XXS0Z5ixQGXEPMg83uHrwGHW7Jy5YfBoj9xZ900IdhIybz0tdZGxOSWFSf9LUrI4HZ_AxT

Bylinky na imunitu

Vhodným spôsobom, ako si naštartovať imunitu, je zaradiť do svojho jedálnička bylinky. Či už ich použijete na dochutenie jedál, do smoothies alebo vo forme čajov, určite tak svojej imunite pomôžete.

Bylinky sú totiž významným zdrojom antioxidantov, ktoré podporujú náš imunitný systém a pomáhajú nám v boji proti infekčným patogénom. Z byliniek je vhodné zaradiť do svojho jedálnička najmä pažítku, šalviu a tymián. Ak si chcete pripraviť lahodný čaj, vyskúšajte mätu alebo bazu.

Hliva ustricová na imunitu

Medzi často používané prostriedky na posilnenie imunity patrí aj hliva ustricová. Ide o prospešnú hubu, ktorá obsahuje celý rad biologicky aktívnych látok. Obsahuje betaglukány, ktoré majú imunostimulačné schopnosti. Aktivizujú bunky imunitného systému a zabezpečia tak účinnejší boj s patogénmi.

Kolostrum na imunitu

Pri posilňovaní našej imunity je vhodné aj kolostrum. Výnimočnosť kolostra oproti bežnému mlieku spočíva v tom, že obsahuje ochranné látky na podporu imunity a množstvo ďalších cenných látok. Toto kravské mledzivo tak obsahuje okrem iného aj imunoglobulíny, ktoré podporujú oslabenú imunitu.

https://lh6.googleusercontent.com/7ulEumTjQwquLy2Wf2XyS1Sr5cPqYhKCnJkC_vS3-EJxUgYz3vJinwe82N3kRzn_BDiAu0FPPQSe5k624qwAqpDP_aaAE_qP65q2Vp1KGw08iUMM5UflS51jKAVTlqbZQFkshnav

Vitamíny a minerály na imunitu

Spomedzi vitamínov, ktoré podporujú imunitný systém, patria najmä vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C, D, E a K. Vitamín A zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, vitamíny skupiny B pomáhajú správnemu fungovaniu metabolizmu a vitamín C hrá dôležitú úlohu pri obranyschopnosti nášho organizmu.

 

NÁŠ TIP: Vitamín C

Z minerálov je vhodné železo, zinok a selén. Železo napomáha k prenosu kyslíka do celého tela a zabezpečuje zdravú činnosť organizmu. Zinok ovplyvňuje naše trávenie a má pozitívny vplyv aj na naše vlasy, nechty a pokožku. Selén zmierňuje zápaly v tele a podporuje zdravie srdca a ciev.

Lieky na imunitu

Sú prípady, kedy nám dostatočný prísun vitamínov a minerálov nemusí pomôcť v takej miere, akú aktuálne potrebujeme. Aj preto existujú na trhu rôzne formy liekov, ktorými si viete pomôcť pri imunodeficite, prípadne pri práve prebiehajúcej infekcii.

Sirup na imunitu

Jednou z možností, ako zvýšiť svoju obranyschopnosť, je kúpa sirupu na imunitu. Máte pritom na výber z niekoľkých možností. Existujú sirupy, ktoré sú vyrobené čisto z prírodných extraktov, ale aj také, ktoré pri svojej výrobe použili aj rôzne chemické zlúčeniny na podporu imunity.

Tabletky na imunitu

Ďalšou možnosťou je kúpa tabletiek na imunitu. Veľmi obľúbené sú tabletky z už spomínanej hlivy ustricovej či z kolostra. Existujú však aj rôzne homeopatiká a probiotiká, ktoré svojimi účinkami posilňujú imunitný systém. Určite ste už počuli aj o lieku Wobenzym, ktorý používajú najmä ľudia so zápalom v tele či po operáciách, prípadne aj pred plánovanými zákrokmi. Aj v tejto forme nájdete široký výber produktov.

Injekcie na imunitu

Špecializované pracoviská vykonávajú takisto transfúznu liečbu vitamínom C vo vysokých dávkach. Injekčné podávanie niektorých liečiv na podporu imunity dnes už nie je novinkou. Ide o ďalšiu z možností, akými viete posilniť váš imunitný systém.

https://lh6.googleusercontent.com/mYoASKSSIqyIn1Pn72jjqHux_NGj0GTBqePJAJtH1_Iaoq8jjCDCUAVK6P5fEga7P7laoJqujZuBOuIcggl6QQMjwGJn8LaXvbCbjh9udLEoEgydAHOB72jr981tkCNf0OQtzi5I

Podpora imunity u detí

Pri deťoch platí to isté ako pri dospelých. Základom je pestrá strava bohatá na vitamíny a minerálne látky, pravidelný pohyb a dostatok spánku. Aby ste deťom vybudovali čo najlepšiu imunitu, je vhodné, aby chodili pravidelne von, mali dostatok pohybových aktivít, v noci spali dostatočne dlho a aby dodržiavali primerané hygienické návyky.

Ich imunitu môžete podporiť napríklad probiotikami na úpravu trávenia. Pretože ak nemajú v poriadku trávenie, oslabujú si tým aj imunitný systém. Výborným spôsobom, ako ich preventívne chrániť pred chorobami, je aj doplnenie vitamínu C a v zime aj vitamínu D.

Pre lepšiu obranyschopnosť

Celkovo je mnoho spôsobov, ako môžete sebe a svojim deťom naštartovať imunitný systém a udržiavať ho v pozore. Celkovo je však najdôležitejšie naučiť sa zdravým návykom, ako je dostatok spánku, pravidelný pohyb a pestrá strava.