SKINNY FAT - ČO JE ŠTÍHLA OBEZITA, PREČO JE NEBEZPEČNÁ A AKO SA JEJ ZBAVIŤ?

https://lh6.googleusercontent.com/rt-OGLv08Vm30fcq0faXWR5aU56MVAQaJjbiUkjW_-GTx-cq3MCq7SOT9N3-xzW5YZbQuOI4bR_8zMkv2bSIrQtgfQyb28D0kxS_UPqs82Mbns_PyeP2qzX7khiJM-_zpKNoEq5b

Mnoho ľudí má za cieľ schudnúť. Ako to ale urobiť, aby to malo zmysel aj zo zdravotného hľadiska, to už mnohí neriešia. Niektorým sa schudnúť podarí a iní sú stále kdesi na pol ceste. Aj keď môžu na prvý pohľad vyzerať chudo, nemajú skoro žiadne svaly a trpia takzvanou štíhlou obezitou. Ako sa jej však raz a navždy zbaviť?

Pripravili sme si pre vás článok, kde si vysvetlíme, čo pojem skinny fat znamená, ako sa k štíhlej obezite môžete veľmi ľahko dostať, aké typy poznáme a ako proti nej bojovať.

Pojem skinny fat - čo je štíhla obezita

Anglický pojem skinny fat opisuje človeka, ktorý je chudý, no zároveň má veľmi málo svalovej hmoty. U nás sa tento pojem nazýva štíhla obezita a pomenúvame ním ľudí, ktorí majú nielenže málo svalovej hmoty, ale navyše aj nepomer tuku vzhľadom k množstvu svalov.

Keď BMI index nehovorí pravdu

BMI index určite poznáte. Index telesnej hmotnosti je ukazovateľ, ktorý vám má povedať, či máte vzhľadom ku svojej výške aj zdravú hmotnosť. Má však svoje úskalia a jedným z nich je práve štíhla obezita.

Podľa BMI indexu totiž môžete mať zdravú váhu, no aj tak môžete trpieť na štíhlu obezitu. Tuk je totižto ľahší ako svaly, a tak napríklad dve ženy či dvaja muži o rovnakej výške a váhe môžu mať veľmi odlišné postavy.

Problém pritom nastáva najmä u žien, nakoľko tie sa poväčšine pozerajú práve na číslo na váhe. A váha je pritom v tomto prípade naozaj zanedbateľná. Dôležité je znížiť percento tuku v tele a zvýšiť podiel svalovej hmoty.

https://lh3.googleusercontent.com/vegruLBJAep7EA5DZSpeBfg9HHl5cE0ytXAEOEwlDmeMUwFDY0uV5bT7Jw64jIHgjB35gtLRrqRJFG3pXYEKC10XtwTeDM0mN-gH2G6QlXX0J6Brgr4OKFtYqsRoWHGwE92KI-3s

 

NÁŠ TIP: fázu chudnutia môžete podporiť vhodým výživovým doplnkom, odštartujte s doplnkami KETO Diet pre každého.

Štíhla obezita a jej tri typy

Existujú tri typy štíhlej obezity. Rozdiely sú najmä v spôsobe, ako sa človek k štíhlej obezite dostal, no takisto je rozdiel v tom, ako veľmi je pre nás ktorá štíhla obezita nebezpečná. Aké sú teda medzi nimi rozdiely a na ktorú si dávať pozor?

  1. typ

Mnoho ľudí má rýchly metabolizmus, a tak si môžu dovoliť zjesť viac, a to aj nezdravého. V tomto prípade si veľa ľudí z rýchlym metabolizmom prosto nedáva pozor na to, ako sa stravuje a takisto sa nevenujú cvičeniu, však sú chudí.

To, že sú chudí a môžu si dovoliť zjesť takmer všetko, však neznamená, že sú aj zdraví. Práve v týchto chvíľach sa čoskoro objaví štíhla obezita, ktorá so sebou môže priniesť mnohé vážne ochorenia, ako je napríklad cukrovka.

  1. typ

Ďalším typom štíhlej obezity trpia ľudia, ktorí sa nerozumejú do stravovania a cvičenia a neustále sa snažia schudnúť a byť fit. Bohužiaľ však nejedia správne a čo sa týka cvičenia, preferujú kardio. Neustále chcú spaľovať kalórie, no dosiahnu len príjem veľmi nízkej kalorickej stravy spojený so zlým tréningom.

  1. typ

Tretí typ sa týka tých, čo sú neustále na nejakej diéte či detoxe a svoje telo sa snažia udržať fit iba pomocou stravy. Ich telo môže mať nízku váhu, no takmer žiadnu svalovú hmotu. Navyše neprijímajú dostatok živín, čo sa odrazí aj na ich zdraví.

https://lh3.googleusercontent.com/O02yQzeca3L7WqiwSQz8_WAO0H-BaQ0yeiKUYl8swR856ctIDuBxY8teTpqyw3nqFxwHuQg-_cURZXs3_JIAnmcZG0JunzCNqiwjtvsWFAHo4DbFsCLxxsnbK2M4cM6ZZfU7t2cZ

Ako vzniká štíhla obezita

Práve pri typoch štíhlej obezity je najlepšie vidieť dôvody, prečo a ako vzniká. Poďme sa ale na ne pozrieť viac zblízka a ozrejmiť si príčiny jej vzniku. Faktorov je totižto viac.

Absencia hlavných zložiek potravy

Veľmi častým dôvodov štíhlej obezity je zanedbanie príjmu potravy. V snahe schudnúť mnohí siahnu po diétach, ktoré odporierajú príjem tukov a cukrov či dokonca aj bielkovín. V niektorej diéte jete iba ovocie a zeleninu, v ďalšej obmedzíte príjem cukrov a tukov na minimum a ďalšia sa skladá iba z bielkovín.

Mnohí vám budú hovoriť, ako sú jednotlivé diéty prospešné, no málokto vám povie, že pri deficite tukov a bielkovín vám naberanie svalovej hmoty nehrozí. Takisto diéty s rýchlym účinkom vám možno pomôžu, čo sa týka čísla na váhe, no bežne pri nich stratíte aj to málo svalov, ktoré ste mali.

TIP: Pri nízkokalorickej strave totiž nestrácate iba tuky, ale aj svaly. A to má za následok pokles energetickej potreby tela (čím viac svalov máte, tým viac energie potrebujete, a teda aj spálite). Čo to znamená v praxi? Spomalí sa vám proces chudnutia.

Obmedzenie kalórií na minimum

Ďalším extrémom, ktorého sa mnohí dopúšťame, je obmedzenie kalórií na minimum. Rôzne detoxy a extrémne diéty nás majú vyslobodiť a pomôcť nám schudnúť, no často majú skôr negatívny dopad. Prečo?

Tieto detoxy a diéty sa nedajú držať dlhodobo. Telo po nich býva často vyhladované a má nedostatok rôznych mikro, ale aj makronutrientov. Vďaka tomu po nich často začneme maškrtiť a zjeme takmer všetko, čo nám dojde pod ruky, len aby sme zahnali hlad. A tieto nárazové kalórie sa opäť premenia na čo? Na tuk.

https://lh3.googleusercontent.com/7i8Jn6PXw0QJtSWIRXdyZoVKw6RmXsBUm1AJj6A0LPmt3gfNqJy3BK7ZJxdc1RrtScMFzrpsCUgJOdx5S8OCgIBiP3MqfX1UltXoONC9S_kKsT4ddN9-FIp-DuFZ5eR6ZHkR88dK

Zanedbanie silového tréningu

Pri typoch štíhlej obezity sme už spomenuli, ze zanedbanie silového tréningu pri cvičení môže byť jej príčinou. Prečo je to ale tak? Kardio cvičeniami si zlepšujete kondíciu a chudnete, no nielen z tuku, ale aj zo svalov. Ak teda do tréningu nepridáte žiadne silové cvičenie a nedajbože nebudete jesť dostatok bielkovín, vaša svalová hmota bude postupne ubúdať.

Môžeme sa s ňou narodiť?

K štíhlej obezite sa väčšina ľudí dopracuje zlou životosprávou. Je však možné, že k nej budete mať už od narodenia akúsi predispozíciu. Niektorí vravia, že sa s ňou dá aj narodiť, no nepovedali by sme to úplne takto.

Predispozícia na skinny fat postavu môže súvisieť s typmi postáv, o ktorých ste už možno počuli.

  • ektomorf
  • endomorf
  • mezomorf

Ektomorf je človek chudej postavy, ktorý má malý podiel tuku, ale aj svalovej hmoty. Endomorf je človek silnejšej postavy, ktorý má vyšší podiel tuku, ale zároveň aj vyšší podiel svalovej hmoty. Mezomorf je človek so športovou postavou, a teda s vysokým podielom svalovej hmoty a nízkym podielom tuku.

Tieto typy sa navzájom rôzne kombinujú, pričom práve kombinácia ektomorf a endomorf typu môže tvoriť predispozíciu na štíhlu obezitu. Z ektomorf typu totiž môžete mať málo svalov a z endomorf typu zase veľa tuku. Nie je to však nič, s čím by sa nedalo pracovať.

https://lh3.googleusercontent.com/EiQL2Vg81hVTt6l8NmC30LWV-0uf9cp8aT9tdnX29jveq01trCZmdFUYbFsteXj897k7ioMo4Ucm7na_u_iit7ws5JiR6x-LMImhdHCgMvtO14rQ7GbZt_LwMaL6ljHoiPd4O5k2

Prečo je štíhla obezita nebezpečná

Štíhla obezita je nebezpečná najmä z toho dôvodu, že ľudia, ktorí ňou trpia, väčšinou predpokladajú, že majú normálnu hmotnosť a že sú zdraví. Neriešia zdravý životný štýl a ani zmenu svojho aktuálneho jedálnička a tréningového plánu, ak nejaký majú.

Takisto môže byť tento nahromadený tuk uložený v okolí orgánov, a tak si ho nemusia všimnúť. Obe tieto prípady sú však potenciálne nebezpečné pre naše zdravie. Môžu nám spôsobiť rôzne ochorenia, napríklad obávanú cukrovku.

Cukrovka, jej príznaky a prejavy

Diabetes mellitus, ochorenie zvané aj ako cukrovka, patrí medzi metabolické ochorenia. Charakterizované je zvýšenou hladinou cukru v krvi a s tým spojenými ťažkosťami. Existujú dva typy cukrovky, pričom práve cukrovka II. typu vzniká pri nedostatočnej sekrécii inzulínu u dospelých.

Medzi jej príznaky patrí celková slabosť, časté močenie, sucho v ústach, problémy so zrakom, tŕpnutie končatín a problémy s dýchaním. Okrem medikamentóznej liečby sa dá liečiť úpravou stravy a takisto pridaním vhodných aktivít do bežného života. O vhodnom stravovaní pri cukrovke, ako aj pri ďalších rôznych ochoreniach, si môžete prečítať v našom článku Diéty, ktoré liečia.

https://lh4.googleusercontent.com/uVAIZVhlsGLT3l-ouGAY8AdJygvJhWW3L__fd3W5Kgm7N7_H3gC5aKTsCJT3kg0pS4_-SWjbsVBoUPmDMuhskMr_2BesqsUn16x0JB5UHvEoSkcCFVgm_exffjidbmdN490DoY88

Ako sa zbaviť štíhlej obezity

Čo robiť v prípade, že máte štíhlu obezitu? V prvom rade zabudnite na rýchle diéty a mučenie sa hladom. Ak sa chcete štíhlej obezity zbaviť, je potrebné zmeniť svoj životný štýl, a to nielen jedálniček, ale aj tréningový plán.

Jedálniček

Spomeňme si predchádzajúce upozornenia. Pri nízkokalorickej strave vám neubúda iba z tuku, ale aj zo svalov. Navyše sa pri chudnutí väčšinou dopúšťame toho omylu, že obmedzujeme jednotlivé hlavné zložky (cukry, tuky, bielkoviny) na minimum. A to je zlé.

Strava by mala byť vyvážená a mala by obsahovať všetky telu potrebné látky. Zdravý jedálniček by mal byť vyvážený a mal by obsahovať kvalitné suroviny.

Bielkoviny

Proteíny potrebuje naše telo v relatívne veľkom množstve. Svojím zložením plnia rôzne funkcie, ako napríklad stavebnú, ochrannú či transportnú. Podieľajú sa na tvorbe buniek a tkanív, na tvorbe protilátok, prenášajú biologicky aktívne látky po celom tele a takisto sa podieľajú na tvorbe a udržiavaní svalovej hmoty.

Cukry

Nie veľmi obľúbené sacharidy sú naším hlavným zdrojom energie. Ich príjem je teda potrebný, no pri ich nadbytku sa ukladajú do tela vo forme tuku.

Tuky

Aj tuky sú zdrojom energie a navyše predstavujú aj naše stavebné látky. Rozpúšťajú mnohé vitamíny, hormóny a liečivá a chránia naše vnútorné orgány. Tiež slúžia ako tepelná izolácia, takže ich primeraný príjem je taktiež žiadúci.

Vitamíny a minerálne látky

Do svojho jedálnička by sme nemali zabúdať zaradiť aj vitamíny a minerálne látky. Každá táto látka má svoje opodstatnenie a svoje vlastné funkcie. Ich nedostatok sa môže prejaviť rôzne, a to v podobe príznakov či dokonca až ochorení.

Vláknina

Na to, aby nám naše trávenie fungovalo správne, potrebuje v strave prijať dostatok vlákniny. Tá ovplyvňuje nielen naše trávenie, ale aj vstrebávanie jednotlivých živín.

V prípade, ak si dáte pozor na to, aby bola vaša strava dostatočne pestrá a vyvážená, upraví sa vám ako hmotnosť, tak aj celkový výzor a najmä váš zdravotný stav.

https://lh5.googleusercontent.com/wvh5DP_miITkEG7u1iHuhOKLWX2_bRmOEVv8NmvQxxl2tILdmMQ3ryaZHg-JjyhHKoPd052jjoFwqjcY254JKpsFjM6rO2eGgujABgSokE19nsgK9quZmds0lq3auuH6hd23HVl5

Tréningový plán

Ak chcete schudnúť, je potrebné, aby ste sa dostali do kalorického deficitu. Ak ale chcete naberať svalovú hmotu, musíte byť, naopak, v kalorickom nadbytku. Vieme, že to nie je práve najlepšie zistenie, nakoľko každý by najradšej zároveň naberal svalovú hmotu a zároveň sa zbavoval prebytočného tuku. A tak je to aj pri štíhlej obezite. Potrebujete sa zbaviť tuku a zároveň nabrať svalovú hmotu. Ako teda na to?

Tréningový plán ako pre kulturistov

Určite ste už od kulturistov či iných športovcov počuli o fáze chudnutia a fáze naberania, takzvanej objemovky. Ono to síce vyzerá, že to je len pre tých, ktorí sa športu venujú profesionálne, no vôbec to tak nemusí byť. Práve pri štíhlej obezite si pomocou týchto dvoch fáz môžete pekne pomôcť.

Fáza chudnutia

V prvej fáze sa snažíme zhodiť prebytočný tuk na normálnu hranicu. Optimálna hodnota tuku v tele sa odhaduje na 18 až 25 % mužov a 28 až 35 % u žien.

Vo fáze chudnutia sa snažte byť v kalorickom deficite, a to približne v deficite 20 až 25 %, čo predstavuje v priemere približne 450 kalórií. Zároveň prijímajte v strave dostatok proteínov a potravín plných potrebných živín.

Fáza naberania (objemovka)

V prípade, že ste s podielom tuku vo vašom tele spokojní, prichádza na rad čas naberania svalstva, tzv. objemovky. V tomto období treba začať viac jesť, ale samozrejme hovoríme o pestrej a vyváženej strave bez nadbytku cukrov a tukov v strave. Nie je to však len o zmene jedálnička. Treba sa začať poriadne hýbať.

Najlepšie, čo môžete urobiť, je spojiť kardio cvičenie so silovým tréningom, a to kľudne aj s ťažkými váhami. Ak vám ťažké váhy nie sú práve po vôli, kľudne cvičte s vlastnou váhou či s menšími váhami. Správnym stravovaním podporíte spaľovanie tuku a vhodne zvoleným tréningovým plánom si zase vybudujete a následne udržíte svalstvo.

https://lh5.googleusercontent.com/GwpiA6ONtoYOEz04wvJTtaqd3ucz1jSFt7on7gADn4RKSfuSrmB8tLaqzcqDWRsWk8FZ9wVbtdmavCdCLqKzJR1X6dsvtBfGbRWC-Sz7wpxrMZbWh4NAUmEFqVOeCw-DkynjS4kl

Pár rád na záver

Štíhla obezita je problémov tisícok, ak nie desaťtisícok ľudí. Nie je to len o vás. Ak sa jej teda chcete zbaviť a urobiť niečo pre svoje telo, zmeňte váš jedálniček a pridajte k tomu aj nejaké aktivity. Nedávajte si jednu diétu za druhou a zbytočne tak svoje telo netrápte. Začnite jesť zdravo a vyvážene a uvidíte tie rozdiely. Takisto sa netrápte nad tým, koľko vážite. Sami už dobre viete, že to nie je tak podstatné, ako sa na prvý pohľad zdá. Hmotnosť je síce užitočný ukazovateľ, no nemôžete sa ním riadiť.

Veríme, že správnym prístupom sa dostanete ku svojej vytúženej postave a zároveň k zdravému životnému štýlu.