Ochráni vás rúško pred vírusom? O účinnosti masiek a respirátorov + tipy na výrobu domáceho rúška

Chcete seba a svojich blízkych ochrániť pred vírusom? Dodržiavajte osobnú hygienu, pravidelne si umývajte ruky, nedotýkajte sa tváre a ak sa dá, vyhýbajte sa kontaktu s ľuďmi. Vhodné je aj nosenie rukavíc a veľmi potrebné aj nosenie rúšok, masiek alebo respirátorov.

Ako také ochranné rúško, maska či respirátor vlastne funguje? Aký je medzi nimi rozdiel a čo nás pred vírusmi ochráni najviac? Ako si spraviť domáce rúško a aké materiály naň použiť? Nielen to sa dozviete v tomto článku.

Ako funguje ochranné rúško, maska a respirátor

Ochranné rúška, masky a respirátory majú za úlohu chrániť nás pred vonkajšími patogénmi. Chránia naše sliznice, ktoré sú v prípade infekcii najviac zraniteľné. Podstatou týchto ochranných pomôcok je teda vytvorenie akejsi bariéry. No nielen bariéry, ktorá nás chráni pred infekciou zvonka. Takisto chráni naše okolie v prípade, že sme sami nakazení.

Ďalším bonusom ochranných rúšok, masiek a respirátorov je to, že bránia zbytočnému dotýkaniu sa tváre. Svojej tváre sa totiž dotýkame naozaj často, a pritom si to ani neuvedomujeme. A práve týmto spôsobom by sme si vedeli zaniesť infekciu z kontaminovaných povrchov priamo do oblasti slizníc.

https://lh4.googleusercontent.com/ONI2ycRDn_ez2N4FF795iLlEH4b0_JAdHFjRJFhlz6GXTfNe2TNJKj0wG5Kzv_5YsgSnG9QaEDl50LVBoD6rksAp949hxpopP6gPKO7xqzCcVTFlDyHZVvsKGm-YrnqDNu4nEyI3

Rozdiel medzi ochranným rúškom a respirátorom

Existujú výskumy, ktoré dokazujú, že účinnosť jednotlivých filtračných rúšok, masiek a respirátorov je porovnateľná. Ďalšie výskumy však túto teóriu vyvracajú a hovoria, že lepšiu formu ochrany poskytujú respirátory.

Všeobecne môžeme povedať, že ochranné rúško alebo maska je jednorázová pomôcka, pričom ich okraje nie sú navrhnuté tak, aby dostatočne tesnili okolie nosa a úst. Respirátory majú oproti ochranným rúškam a maskám výhodu v tom, že ich okraje tesne priliehajú k tvári, čím vytvárajú účinnú filtráciu vzdušných častíc.

Ďalším rozdielom je, samozrejme, ich cena. Jednoduché ochranné rúška sú oproti respirátorom cenovo oveľa dostupnejšie, pričom väčšina lekární ich predáva za pár centov.

Ochranné rúško alebo respirátor?

Obe možnosti vás ochránia. Ide skôr o to, pre aký prípad sa použijú. Ak sa chystáte na miesta, o ktorých viete, že sa tam bude zdržiavať množstvo ľudí a vy budete v ich tesnej blízkosti nejakú tú dobu, je vhodnejší respirátor. Ochranné rúška je vhodné použiť napríklad v prípade, ak už ste nakazení a chcete znížiť riziko prenosu ochorenia na ďalších ľudí.

TIP: podporte svoju imunitu pomocou prírodných látok ako echinacea, hliva, reishi, ženšen, šišiak, rakytník, laktobacily, vitamín C, vitamín B6, kys. listová a zinok s kompletným výživovým doplnkom od Imunax.sk

 

Ani jedna možnosť vám však nezaručí 100%-nú ochranu pred vírusmi.

https://lh5.googleusercontent.com/NfK2cAcm64z7fGZMYh-H6luaVwwxh90-QT4pTJZikUTSP08QQkvGrMq8hNR305y1NhacLF_fcMD9MieMGhohmSc1vgxreELAwsNHActgkhdcGC6UCdMwrFnueHpTxeFC4ShVpdr7

Typy respirátorov a ich stupeň ochrany

Na svete existuje niekoľko typov respirátorov. V súvislosti s ochranou pred koronavírusom sa často poukazuje na respirátory s označením N95. Tie nás vedia ochrániť až pred 95 % vzdušných častíc, ktoré majú priemer 0,3 µm a viac.

Na Slovensku sa s označením N95 príliš často nestretnete, nakoľko je to označenie certifikácie amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. U nás sa môžete stretnúť s označením FFP, pričom FFP2 odporúča na zvýšenie ochrany pred nakazením Svetová zdravotnícka organizácia.

Najvyššiu ochranu poskytujú respirátory s označením FFP3. Svojho nositeľa chránia až pred 99 % vzdušných častíc. Ak si teda budete chcieť zakúpiť tento typ ochranného respirátora, uistite sa, že má certifikačnú značku CE. Tak si budete istí, že spĺňa normy Európskej Únie v oblasti zdravia, bezpečnosti a ochrany životného prostredia.

Ako používať ochranné pomôcky

  • Pred samotným odbalením a nasadením ochranného rúška, masky či respirátora si dôkladne umyte ruky.
  • Pri odbalení si rúško dôkladne prezrite, či nie je poškodené a nemá trhliny.
  • Správne nasadená maska by vám mala zakrývať nos, ústa a aj bradu.
  • Horný okraj rúška je väčšinou modelovateľný, a preto si ho prispôsobte tak, aby vám čo najtesnejšie priliehal k tvári.
  • V prípade, ak ste chorý a nechcete nakaziť ostatných, použite rúško, masku alebo respirátor.
  • Ak sa chystáte ísť na miesto, kde sa zdržiava veľa ľudí, prípadne s nimi budete v tesnom kontakte, najlepšie je použiť respirátor.
  • Nezabúdajte, že ochranné rúško nie je na viac použití. Ide o jednorazové ochranné pomôcky, ktoré sa po použití majú zahodiť.
  • Respirátory sú označené písmenami R a NR. Tie s označením R je možné opätovne použiť, ale respirátory s označením NR sú určené na jednorazové použitie, cca na 8 hodín.
  • Pri respirátoroch s označením R sa pre ich možnosť opätovného využitia riaďte návodom na použitie.

Nemáte po ruke ochranné rúška, masky a ani respirátory? Vyrobte si domáce rúško. Jeho ochrana pred neželanými patogénmi nie je vôbec zanedbateľná. Ak teda nemáte ochranné pomôcky, na ich výrobu môžete použiť kus látky.

https://lh3.googleusercontent.com/db-TiAhI7qRxSQrOHnsAWUAeHL35UNnQ0vfz5prVodgMSMHPCgWIct8kYKi22LlMzpeZUXXW59wXPdphiCzqJ7pZU0VJeTyKVl3HiWrC2-3O2vCr_pfJkhEVgo61525ete4Y6ZVt

Vyrobte si domáce rúško

Ako si také domáce rúško vyrobiť? Existuje niekoľko spôsobov, ako na to. Na internete nájdete množstvo nápadov. Pri niektorých budete potrebovať šijací stroj a pri iných si vystačíte naozaj s minimom pomôcok. My sme pre vás pripravili tri návody, aby si každý našiel tú svoju variantu.

Ochráni nás domáce rúško? Aké materiály sú vhodné?

Nakoľko domáce rúško neposkytuje takú ochranu ako respirátor, je potrebné zvýšiť jeho účinnosť použitím vhodnej látky. V tomto nám veľmi pomohol výskum vedcov z Cambridgu, ktorí otestovali hneď niekoľko druhov materiálov.

Na zostrojenie domácich rúšok použili bežne dostupné tkaniny, ktoré máte v domácnosti isto aj vy. Patrili k nim bavlnené tričká (zo 100%-nej bavlny), kuchynské utierky, obliečky, šály, ale aj vrecká do vysávačov.

Všetky spomenuté látky majú schopnosť ochrany pred baktériami a vírusmi. Ako najlepšia alternatíva sa ukázalo rúško vyrobené z vrecka do vysávača. Nasledovali kuchynské utierky, obliečky na vankúš a tričká zo 100%-nej bavlny. Najmenej nás podľa ich výsledkov ochráni šál.

https://lh4.googleusercontent.com/X9UzUX4x8GmmlDsn-m4RGLrZ7Iy4nuGYk4siHt40G0LeOC_G7gBLQ5jULNW_wEg6ohzgJStTRxY42szO_XRBqX19C0T3nVUJXuaQlOrPub59jDafq-qNx9lNEqtKYvE2jm8OK336

Domáce rúško (potreba šijacieho stroja)

Na výrobu domáceho rúška budete potrebovať pevnejšiu látku, tenké gumičky alebo šnúrky, nožnice, žehličku, pravítko, nite a šijací stroj.

  1. Nastrihajte si látku v rozmeroch približne 20 x 20 centimerov. Ak šijete rúška pre deti, zmenšite veľkosť podľa ich hlavičky.
  2. Vrchný a spodný okraj látky prešite a na nejakých troch miestach ich vodorovne preskladajte. (Látku ale skladať nemusíte, ak nechcete, viď. obrázok.)
  3. V prípade, že ste si vytvorili sklady, zašpendlite ich a po okrajoch prešite, aby sa zafixovali.
  4. Tak, ako ste prešili vrchný a spodný okraj, tak prešite aj okraje rúška. S tým rozdielom, že musíte nechať priestor na šnúrky.
  5. Teraz už len stačí prišiť šnúrky a ochranné domáce rúško máte hotové. :)

https://lh4.googleusercontent.com/6aVYL91xT45cQFLl8OgS-AfFcF3SCkQyHPiiYsJvZEAztT9_r2HX3Tn9XShx82kgtMC7KRHyRuyGocXDc0yU00IIVGA7bvgl5ujrGuF_ZzgojKsU8LYYFL63A1poL43t7kZQh4RY

Jednoduché domáce rúško

Ak doma nemáte šijací stroj, postačíte si aj s rukami. Pri vyššie uvedenom postupe to síce bude trvať o čosi viac, ale výsledok bude rovnako dobrý. Ak by ste chceli niečo ľahšie, máme aj jednoduchší návod na rúško.

Budete potrebovať nejakú látku, gumičky a spinkovač so spinkami, prípadne ihlu a niť.

  1. Látku v podobnom rozmere, ako je uvedený vyššie, si niekoľkokrát preložíme, aby vznikol takzvaný harmonikový vzor. Ak máte obdĺžnikový tvar látky, prekladajte širšiu časť.
  2. Následne si prešijete okraje látky tak, aby sa vám do nej zmestili gumičky.
  3. V prípade, že nemáte ihlu a niť, môžete použiť spinkovač.
  4. Prevlečiete šnúrky alebo gumičky cez prešitú alebo zaspinkovanú časť a provizórne rúško je hotové. :)

Domáce rúško zo šatky

Ako posledný príklad si uvedieme výrobu domáceho rúška zo šatky. Pri výrobe môžete opäť použiť akúkoľvek látku, ktorú doma nájdete. Stačí vám dlhšia látka a dve gumičky.

  1. Látku si poskladáte tak, aby vám vznikol užší a dlhší obdĺžnik.

  2. Cez látku prevlečiete z oboch strán gumičky približne do jednej štvrtiny látky.
  3. Následne látku po bokoch preložíte z oboch strán do stredu a navzájom ich prepojíte.
  4. Rúško máme hotové. :)

https://lh3.googleusercontent.com/l1exnrVvUQTzVEhxj9nMz6mn35QM_9xaUpTe9Bz7yr4iE4wO1AEw-Dpt07ZnawWspzo6yFqu3mC8tunmvSwS51ccKGb9uFRF7hCrRQJ-95Q8ZMbSfg1lvC7zT_RtM60FiCAkqLwt

Chráňte seba a svojich blízkych

Tento článok sme venovali rúškam, ktoré ale spolu s rukavicami a ďalšími ochrannými pomôckami nie sú jedinou možnosťou, ako sa chrániť. V období, keď vírusy ohrozujú nás a našich blízkych, je vhodné posilňovať si imunitný systém, dodržiavať pravidelnú hygienu a takisto si dať pozor aj na stres. Pretože stres môže s vašou imunitou tiež pekne zatočiť. Udržujte sa teda pri zdraví a nepodliehajte zbytočne panike.