Vitamín U, bojovník proti žalúdočným vredom

Základná charakteristika vitamínu U

https://lh4.googleusercontent.com/h9BYBgNa3ul-YwrrBZw5TkOceUWxbwCCZ4hj0lB07-zC5ZCShIFakENuCClRbpA0z79pbrIo60dzgjdnD6q1niSbY4U_Z-xzf55MN5suos9Lhc-B2xuJkqrrGiyA3MoUqOHe6YH-

Trápia vás problémy s trávením či žalúdočné vredy? Zatočte s nimi s vitamínom U, pomocníkom pri spracovaní a vylučovaní potravy. V našom článku si podrobne predstavíme i jeho ďalšie účinky na náš organizmus.

Máte radi listovú zeleninu? Práve tá totiž obsahuje najviac vitamínu U. Na záver sme si preto pre vás pripravili chutné recepty, vďaka ktorým raz-dva zatočíte s tráviacimi ťažkosťami.

Vitamín U (S-metylmetionín sulfonium chlorid) v skutočnosti nie je vitamínom, ale derivátom aminokyseliny metionínu.

Bol objavený a pomenovaný americkým vedcom Garnettom Cheneyom v roku 1952. Jeho substancia bola prvýkrát nájdená a získaná z kapustovej šťavy. Svoj názov získal vďaka tomu, že dokáže účinne bojovať proti tvoreniu vredov (odborne nazývané ulcerácia).

https://lh5.googleusercontent.com/IS-G_mJyaOvyF_69I42b_Jt-LgnrdL9AuUN6NrRV1dh4Wv1Z2vb3Z-QDUWIy3s6rGByEMaZDb7HRti3xEMlwwHyx8cH2Zq1GrkJUeDiFHxTacaJQ00fcG-FUBLRAkjXWHJM3TXnv

 

Lekárnici odporúčajú:

Zdroje vitamínu U v potravinách

Mávate niekedy obrovskú chuť na čerstvú kapustu? Napriek tomu, že je kapusta považovaná za nadúvadlo, vášmu žalúdku a črevám, naopak, ulahodí. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínu U, ktorý pomáha pri správnom trávení.

Okrem kapusty sa vitamín U nachádza aj v týchto potravinách:

 • ostatná listová zelenina
 • vaječný žĺtok
 • hovädzie a kuracie mäso
 • syry
 • zelený hrášok a fazuľa
 • cesnak
 • ovocie

Ako si pomocou týchto potravín pripraviť recepty na každý deň, sa dočítate na konci nášho článku.

Účinky vitamínu U

Trpíte žalúdočnými vredmi a chceli by ste sa ich účinne zbaviť? Skúste proti nim bojovať s vitamínom U. Ten totiž chráni náš organizmus pred vredovými ochoreniami žalúdka a dvanástnika.

Ďalšie dôležité funkcie vitamínu U sú:

 • pomáha pri problémoch s trávením a posilňuje správnu funkciu tráviaceho traktu tým, že priaznivo pôsobí na vylučovanie a tvorbu žalúdočnej kyseliny
 • vplýva na enzymatické funkcie organizmu
 • detoxikuje organizmus a posilňuje ho
 • pomáha pri liečbe hemoroidov
 • pôsobí ako prírodné antidepresívum

Čo môže byť príčinou vredových ochorení?

Primárnou príčinou vredového ochorenia žalúdka alebo dvanástnika nie je stres, ako si mnohí myslia. Môže za to baktéria, ktorá vzniká pri narušení rovnováhy v kyslom prostredí tráviaceho traktu. Vyrovnať tento výkyv vám pomôže práve kapusta, ktorá má vysoký obsah vlákniny a vitamínu U.

Ako spoznáte, že by ste mohli trpieť vredovým ochorením? V prípade vredu žalúdka majú postihnutí bolesti a pocit pálenia po jedle. Pri dvanástnikovom vrede sa bolesti a pálenie objavuje bez rozdielu na potravu, či dennú hodinu.

https://lh6.googleusercontent.com/f57BK4Q0F4Z9wFQ2Z92PMwhm0U9N_OL3iFf2UaKfQgdv8qiGZ996HO3Nfe4iOgHidkcpRxAWh-U5XjN9S3qOduga1GnlZOftMT0iX89kC7xPFmYtz3mGcRvCVgvdth1Th49XM3lJ

Odporúčaná denná dávka vitamínu U

Denná odporúčaná dávka vitamínu U zatiaľ nie je oficiálne spracovaná a stanovená. Dokonca ani o nadbytku či nedostatku tohto vitamínu sa zatiaľ nedajú zohnať relevantné informácie. Čo sa týka výživových doplnkov, tabletu, ktorá obsahuje 500 mg účinnej látky metylmetionín sulfonium chlorid (dehydrovaná forma šťavy z kapusty), môžete užívať jeden až dvakrát denne počas jedla.

Časté otázky ohľadom vitamínu U

Zaujímajú vás ďalšie informácie ohľadom vitamínu U? Pripravili sme si pre vás často kladené otázky, ktoré vám vlastnosti vitamínu U ešte viac priblížia.

Pre koho je vitamín U určený?

Keďže vitamín U podporuje trávenie, je vhodný najmä pre ľudí s poruchami tráviaceho traktu. Pomáha aj ľuďom, ktorí musia konzumovať väčšie množstvo liekov, alebo športovcom, ktorí podávajú vrcholové výkony. Prospešný je aj pre ľudí užívajúcich nadmerné množstvo alkoholu.

Lieči vitamín U žalúdočné vredy?

Vitamín U pomáha v liečbe žalúdočných vredov. Avšak, v každom prípade by ste sa o svojej diagnóze mali porozprávať s vaším lekárom, ktorý vám stanoví podrobný postup liečby.

Zdroje na vedecké články

https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/the-use-of-vitamin-u-for-gastric-ulcer-recovery/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1521464/

https://www.bohatstvo-prirody.sk/vitamin-u-antivredovy/

https://www.austinchronicle.com/columns/2006-07-28/390507/

https://dergipark.org.tr/download/article-file/299352

Recepty s vitamínom U