Vitamín U, bojovník proti žalúdočným vredom

Základná charakteristika vitamínu U

https://lh4.googleusercontent.com/h9BYBgNa3ul-YwrrBZw5TkOceUWxbwCCZ4hj0lB07-zC5ZCShIFakENuCClRbpA0z79pbrIo60dzgjdnD6q1niSbY4U_Z-xzf55MN5suos9Lhc-B2xuJkqrrGiyA3MoUqOHe6YH-

Trápia vás problémy s trávením či žalúdočné vredy? Zatočte s nimi s vitamínom U, pomocníkom pri spracovaní a vylučovaní potravy. V našom článku si podrobne predstavíme i jeho ďalšie účinky na náš organizmus.

Máte radi listovú zeleninu? Práve tá totiž obsahuje najviac vitamínu U. Na záver sme si preto pre vás pripravili chutné recepty, vďaka ktorým raz-dva zatočíte s tráviacimi ťažkosťami.

Vitamín U (S-metylmetionín sulfonium chlorid) v skutočnosti nie je vitamínom, ale derivátom aminokyseliny metionínu.

Bol objavený a pomenovaný americkým vedcom Garnettom Cheneyom v roku 1952. Jeho substancia bola prvýkrát nájdená a získaná z kapustovej šťavy. Svoj názov získal vďaka tomu, že dokáže účinne bojovať proti tvoreniu vredov (odborne nazývané ulcerácia).

https://lh5.googleusercontent.com/IS-G_mJyaOvyF_69I42b_Jt-LgnrdL9AuUN6NrRV1dh4Wv1Z2vb3Z-QDUWIy3s6rGByEMaZDb7HRti3xEMlwwHyx8cH2Zq1GrkJUeDiFHxTacaJQ00fcG-FUBLRAkjXWHJM3TXnv

Zdroje vitamínu U v potravinách

Mávate niekedy obrovskú chuť na čerstvú kapustu? Napriek tomu, že je kapusta považovaná za nadúvadlo, vášmu žalúdku a črevám, naopak, ulahodí. Obsahuje totiž veľké množstvo vitamínu U, ktorý pomáha pri správnom trávení.

Okrem kapusty sa vitamín U nachádza aj v týchto potravinách:

Ako si pomocou týchto potravín pripraviť recepty na každý deň, sa dočítate na konci nášho článku.

Účinky vitamínu U

Trpíte žalúdočnými vredmi a chceli by ste sa ich účinne zbaviť? Skúste proti nim bojovať s vitamínom U. Ten totiž chráni náš organizmus pred vredovými ochoreniami žalúdka a dvanástnika.

Ďalšie dôležité funkcie vitamínu U sú:

Čo môže byť príčinou vredových ochorení?

Primárnou príčinou vredového ochorenia žalúdka alebo dvanástnika nie je stres, ako si mnohí myslia. Môže za to baktéria, ktorá vzniká pri narušení rovnováhy v kyslom prostredí tráviaceho traktu. Vyrovnať tento výkyv vám pomôže práve kapusta, ktorá má vysoký obsah vlákniny a vitamínu U.

Ako spoznáte, že by ste mohli trpieť vredovým ochorením? V prípade vredu žalúdka majú postihnutí bolesti a pocit pálenia po jedle. Pri dvanástnikovom vrede sa bolesti a pálenie objavuje bez rozdielu na potravu, či dennú hodinu.

https://lh6.googleusercontent.com/f57BK4Q0F4Z9wFQ2Z92PMwhm0U9N_OL3iFf2UaKfQgdv8qiGZ996HO3Nfe4iOgHidkcpRxAWh-U5XjN9S3qOduga1GnlZOftMT0iX89kC7xPFmYtz3mGcRvCVgvdth1Th49XM3lJ

Odporúčaná denná dávka vitamínu U

Denná odporúčaná dávka vitamínu U zatiaľ nie je oficiálne spracovaná a stanovená. Dokonca ani o nadbytku či nedostatku tohto vitamínu sa zatiaľ nedajú zohnať relevantné informácie. Čo sa týka výživových doplnkov, tabletu, ktorá obsahuje 500 mg účinnej látky metylmetionín sulfonium chlorid (dehydrovaná forma šťavy z kapusty), môžete užívať jeden až dvakrát denne počas jedla.

Časté otázky ohľadom vitamínu U

Zaujímajú vás ďalšie informácie ohľadom vitamínu U? Pripravili sme si pre vás často kladené otázky, ktoré vám vlastnosti vitamínu U ešte viac priblížia.

Pre koho je vitamín U určený?

Keďže vitamín U podporuje trávenie, je vhodný najmä pre ľudí s poruchami tráviaceho traktu. Pomáha aj ľuďom, ktorí musia konzumovať väčšie množstvo liekov, alebo športovcom, ktorí podávajú vrcholové výkony. Prospešný je aj pre ľudí užívajúcich nadmerné množstvo alkoholu.

Lieči vitamín U žalúdočné vredy?

Vitamín U pomáha v liečbe žalúdočných vredov. Avšak, v každom prípade by ste sa o svojej diagnóze mali porozprávať s vaším lekárom, ktorý vám stanoví podrobný postup liečby.

Zdroje na vedecké články

https://www.clinicaleducation.org/resources/reviews/the-use-of-vitamin-u-for-gastric-ulcer-recovery/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1521464/

https://www.bohatstvo-prirody.sk/vitamin-u-antivredovy/

https://www.austinchronicle.com/columns/2006-07-28/390507/

https://dergipark.org.tr/download/article-file/299352

Recepty s vitamínom U

 

Páčil sa Vám náš článok? Chcete vedieť o každom novom článku?

Prihláste sa k odberu:

Súhlasím so spracovaním osobných údajov spoločnosťou Atrium Development s.r.o. na účely marketingovej komunikácie [zobraziť podrobnosti]