Ideálne potraviny - náhrady za lepok a laktózu

https://lh5.googleusercontent.com/_lLMYAsVnZtJQawCttswCV9kqCngJbhWSTRmW2TE61WC3vEhAx6YVb1g1nGOQZTqE17DnG7XeEUhDzOwyfRUL0qsTnmzjgat8sabEgZGWlcM6fH4eJcGdS7WdycJ4ydnQkv8yOR3

Patríte k ľuďom, ktorých trápia potravinové alergie alebo intolerancie? Zháňate bezlaktózové a bezlepkové potraviny, no máte pocit, že ani poriadne neviete, čo máte jesť? Pripravili sme pre vás akéhosi pomocníka, vďaka ktorému pre vás už nebude tak ťažké poriadne sa najesť. A hlavne tak, aby vám potom nebolo zle.

Potravinové alergie a intolerancie

V nedávnom článku sme vám vysvetlili rozdiel medzi potravinovou alergiou a intoleranciou. Medzi najznámejšie patrí napríklad celiakia (neznášanlivosť lepku) a alergia na mliečny proteín či laktózová intolerancia. Do popredia sa dostáva takisto histamínová intolerancia, no tej sa budeme venovať zvlášť v samostatnom článku, nakoľko je špecifická.

Poďme si teda priblížiť tieto najčastejšie potravinové alergie a intolerancie a povedať si, ako nahradiť jednotlivé zakázané potraviny.

Celiakia vs. alergia na lepok

V prvom rade si treba uvedomiť, že celiakia nie je alergia na lepok. Sú to dve rozličné diagnózy. Celiakia je neznášanlivosť lepku a má čisto autoimunitný charakter. Okrem toho je nevyliečiteľná. Na druhú stranu, alergia na lepok sa vyliečiť dá, no nemá autoimunitný charakter. Medzi jej prejavy patria bežné prejavy alergie ako svrbenie, ekzém, nadúvanie, hnačka a podobne.

Pri oboch diagnózach však musíme obmedziť príjem lepku, resp. ho z jedálnička úplne vyradiť. Najmä pri celiakii. Ako na to?

https://lh4.googleusercontent.com/19vQJ4BeAW7bbxUqHr5Tm59B7ngOCswdjkgkWOQraa1PZmVWWLRP3X-dZbkFSkzLO5zdmTG-bhd-m1QEiF_fwEpc8J4rSYVjEn8AA6Lp5Jdm4hi2tdaYRIh4tD9pJtU9h2tUYELs

Bezlepková diéta

Mnoho ľudí si pod pojmom lepok predstaví obilie. Nie však všetko obilie ho obsahuje. Aké potraviny sú teda pri bezlepkovej strave vhodné a aké nie?

Potraviny obsahujúce lepok

Pri celiakii alebo alergii na lepok by ste mali zo svojho jedálnička vyradiť nasledovné potraviny:

  • pšenica
  • špalda
  • jačmeň
  • raž
  • bulgur
  • kamut
  • výrobky z nich - múka, vločky, pivo a pod.

Obilniny bez lepku

Ako sme už spomenuli, nie všetky obilniny obsahujú lepok. Patrí medzi ne napríklad pohánka, kukurica, pšeno, ryža, quinoa či amarant. Špecifický je v tomto prípade ovos, ktorý je sám o sebe bezlepkový, no zvyčajne býva lepkom kontaminovaný.

Bezlepkové náhrady

Ako náhrady lepku teda môžeme brať práve vyššie uvedené obilniny, ktoré lepok neobsahujú, a výrobky z nich.

TIP: Nakoľko hľadanie tých správnych potravín môže byť ťažké, vybrali sme pre vás zdravé potraviny, pri ktorých si viete jednoducho overiť, ktoré môžete a ktoré už nie.

https://lh4.googleusercontent.com/PrTUDqfP8OVw5YA7OXTuxF-FVd9V9ogXm2-ltFZfLE-yjAak-j7SEgr83gMSmahR2eK3D50jrVD_I9q0V3T39B_p9t-n-MJS-NKPV3yxlsabBZqEezxs-CaXVmD1FE-XDTB8dX4E

Bezlaktózová/bezmliečna diéta

V prípade náhrad za mlieko je potrebné najskôr si uvedomiť rozdiel medzi alergiou na mlieko a intoleranciou na laktózu. Pri týchto dvoch diagnózach je totiž jeden významný rozdiel. Pri laktózovej intolerancii môžete mliečne, ak je delaktózované, prípadne laktózu neobsahuje, no pri alergii na mlieko nemôžete mliečne vôbec.

Prečo je to tak?

Alergia na mlieko je vlastne alergia na bielkovinu kravského mlieka zvanú kazeín. Organizmus tak reaguje na potraviny s obsahom mliečnej bielkoviny alergickou reakciou, teda ekzémom, opuchom, vracaním a podobne.

Laktózová intolerancia je intolerancia na mliečny cukor zvaný aj ako laktóza. Vzniká pri nedostatku enzýmu laktáza, ktorý tento mliečny cukor štiepi. Vďaka tomu organizmus nedokáže laktózu dostatočne stráviť.

Ako si teda pri týchto diagnózach poradiť?

Bezlaktózové náhrady pri laktózovej intolerancii

Pri laktózovej intolerancii sa treba vyhýbať potravinám s obsahom laktózy, teda mliečneho cukru. V mnohých prípadoch sa ako náhrada za obyčajné kravské mlieko a výrobky z neho považujú jeho bezlaktózové verzie, teda delaktózované mlieka, prípadne ovčie a kozie mlieka a výrobky z nich.

Tolerancia ovčích a kozích produktov je ale individuálna, a preto treba postupne skúšať. V prípade, ak vám nevyhovujú ani ovčie, ani kozie a ani bezlaktózové mliečne výrobky, ďalšou alternatívou môžu byť náhrady v podobe rastlinných mliek a výrobkov.

TIP: Pri obmedzení mliečnych produktov nezabúdajte na to, že obmedzíte aj minerály, napríklad vápnik. Ten viete nahradiť potravinami bohatými na vápnik, ako sú napríklad vlašské orechy, strukoviny, brokolica, špenát a mnoho ďalších.

https://lh5.googleusercontent.com/IHAGja-NpSiWpHk2c0kaViwlkWwksdr30v77pifJ3uKIRg8z7NpDRGC08IUgPJTrWMGxZCXOOCW6o2TP-M5uNWUNq3tQNpp_mTyLdYAObsqcNaIG465-U9hbtqfZsINfpdzEUmr5

Náhrady mliečnych výrobkov pri alergii na mlieko

Pri alergii na mliečnu bielkovinu musíte zvoliť stravu, ktorá neobsahuje žiadne mliečne výrobky, a to ani ovčie, ani kozie a ani bezlaktózové. Ako sme už vyššie spomenuli, vhodnou alternatívou sú rastlinné náhrady mliek a výrobkov z nich, pričom netreba zabúdať ani na zabezpečenie optimálneho prísunu vápnika.

Medzi rastlinné náhrady mlieka a výrobkov z neho patrí:

  • mandľové mlieko a náhrady
  • kokosové mlieko a náhrady
  • ryžové mlieko a náhrady
  • ovsené mlieko a náhrady
  • makové mlieko a náhrady
  • konopné mlieko a náhrady

Tip na záver

Dnes už sa dá v supermarketoch a v špecializovaných obchodoch nájsť naozaj všeličo. Stačí len postupne skúšať, čo vám vyhovuje, nakoľko tieto rastlinné náhrady mliek a ich výrobkov sa nie vždy správajú tak, ako ste boli zvyknutý. Vidno je to najmä pri pečení, šľahaní a varení s týmito náhradami. Nemusíte sa však báť, určite si nájdete náhradu, ktorá vám bude vyhovovať. A je pritom jedno, či ide o náhradu za lepok, alebo za laktózu.