Železo proti chudokrvnosti

https://lh4.googleusercontent.com/VtaBYN_TQKeJOxDlMq0Lfusg0Nlmn41hMf1NlcqiSEJ7naGoSYW6xox0Q2q5V3wXk3xNFYWKX7iAiodQPgmQzgJvhS-cKsTBbdB6MrBrSX6cL4cMXAJBIG8ZI8vf3gi5TBCr0E74

Železo je pre ľudský organizmus mimoriadne dôležitou minerálnou látkou. Nachádza sa predovšetkým v krvi a svaloch a je súčasťou hemoglobínu v červených krvinkách. Práve v dôsledku toho krv dokáže prenášať kyslík k bunkám. Železo je tiež nesmierne potrebné pre imunitný systém a ako chemický prvok ho môžeme nájsť v Periodickej tabuľke prvkov s označením Fe a protónovým číslom 26.

Železo v potravinách

  • ovocie - maliny, broskyne, jahody
  • zelenina - špenát, pór, špargľa
  • mäso - hovädzia pečeň, hovädzie mäso, jahňacie mäso, plody mora
  • ostatné - ryža, zemiaky, strukoviny, sójová múka, orechy, riasy

Medzi potraviny obsahujúce železo patrí najmä takzvané červené mäso. Jeho významným zdrojom sú však aj plody mora, listová zelenina, strukoviny, orechy, riasy a ďalšie potraviny. Podrobný obsah železa v jednotlivých surovinách si môžete naštudovať v tabuľke.

Účinky železa

  • napomáha k prenosu kyslíka do celého tela

  • posilňuje imunitný systém a zvyšuje obranyschopnosť organizmu

  • zabezpečuje zdravú činnosť organizmu

Ako sme už spomenuli vyššie, železo napomáha k prenosu kyslíka k bunkám do celého tela. Okrem toho posilňuje imunitný systém, zvyšuje obranyschopnosť organizmu a zabezpečuje jeho normálnu činnosť. Z týchto dôvodov je železo nevyhnutnou súčasťou ľudského tela.

https://lh3.googleusercontent.com/OFa6K0c7UZtGbmQ9L6Y9FW-mtqcGb5T7nPdyXe33IO5PA5-Zgf6ViT7Fg1EQx_eRERFX7sqH3uOSb919DsCKSRxzKDrCdXw1aZEBdq_JCTthxrwzgVQ6zWHSBRlp9I2Izf5EBipA

Nedostatok železa

Anémia z nedostatku železa môže byť spôsobená rôznymi závažnými ochoreniami alebo akútnymi krvácaniami. Prejavuje sa veľkou únavou, slabou fyzickou výkonnosťou, bolesťou hlavy, poruchou sústredenia, bledou pokožkou či nechuťou do jedla. Deficit železa v ľudskom tele sa dá napraviť zmenou stravovacích návykov alebo užívaním liekov a doplnkov výživy s obsahom železa.

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať z nedostatku železa

  • anémia (chudokrvnosť, nedostatok červených krviniek)

Nadbytok železa

Nadmerné hromadenie železa v tele môže viesť k poruchám srdca, pečene či podžalúdkovej a štítnej žľazy. Známym prejavom nadbytku železa je vrodená porucha metabolizmu čreva, takzvaná hemochromatóza. Medzi jej príznaky patrí únava, slabosť, bolesti brucha, svalov a kĺbov alebo srdcové problémy.

https://lh4.googleusercontent.com/PvnDwX6EshNdQNygjiX6TbOJNWaY9_c8M-6aLU_QiSNFUbmSu7Rtam8oeBbISHA6_hnsXosod6RTuOtWGPX1xq77cQZtWt1uD3of9jAdAGDSXq1jPFXlV2ShU7KJ7W_jnoAaY62L

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka železa sa líši v závislosti od veku, pohlavia a fyzického stavu. Zatiaľ čo deťom stačí denne približne 8 až 10 mg železa, muži ho potrebujú asi 10 až 15 mg a ženy na úrovni 18 mg (tehotné okolo 30 mg). Hlavným dôvodom, prečo zvykne nedostatok železa postihovať predovšetkým ženy, sú pravidelné straty krvi počas menštruácie.

Časté otázky

Síce sme si v predošlých riadkoch vysvetlili, čo je to železo, ktoré potraviny ho obsahujú a aké sú jeho účinky na ľudský organizmus, no stále nám zostalo niekoľko nezodpovedaných, no zaujímavých otázok.

Ako zistím, že mám nedostatok železa?

Nedostatok železa v ľudskom tele je možné zistiť návštevou obvodného lekára a následnými krvnými testami.

https://lh4.googleusercontent.com/i-REUywRS0hQYPEwNfuoQZEg7-8R7YcBoeUe2maVDbEqe5K--TSCiVZq8Anx9lEaRGVK6-esoNR1GevsBJJd_8vM6oLBNCZP54XgT-Eh268oYj6SFbeVWN8iZczgEP2lP0eIBWhr

Ako užívať železo?

Vzhľadom na to, že železo patrí medzi najťažšie stráviteľné minerálne látky, malo by sa prijímať spolu s vitamínom C, ktorý podporuje jeho vstrebávanie. Na druhej strane, absorbovanie železa výrazne zhoršuje vápnik, horčík a zinok. V prípade ich spoločného užívania sa preto odporúča urobiť prestávku na úrovni približne 2 hodín medzi jednotlivými tabletami. Vstrebávanie železa tiež znižujú niektoré potraviny, ako napríklad vajíčka, mliečne výrobky, káva alebo čaj.

Môže sa užívať železo v tehotenstve?

Potrebná denná dávka železa sa v tehotenstve výrazne zvyšuje. Jeho nedostatok v tele matky môže vyústiť do predčasného pôrodu bábätka, nízkej pôrodnej váhy bábätka či do iných zdravotných rizík a ťažkostí matky a dieťaťa. Aj preto sa počas tehotenstva odporúča zvýšiť denný príjem železa.

Zdroje na vedecké články

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK236492/

https://www.nature.com/subjects/iron

https://academic.oup.com/advances/article/3/4/532/4644549

https://www.news-medical.net/?tag=/Iron-Deficiency

Recepty so železom