Selén a jeho význam pre správne fungovanie ľudského organizmu. V ktorých potravinách sa nachádza?

Selén - minerál vhodný nielen pre sexuálne zdravie

https://lh3.googleusercontent.com/q3W2sjUdlq5aErBQtVTWg6YAH7f-I22DIvdpJHp-sBfbb4BbMXMIBgzvl8mY2nsBoGbPFrKQFIrfWNTCD2FXdQpIALYj5J37DJ37BH9gExJhlnJySRkUcqc1s-Ce8HjHW0EoD0gD

Jedným z dôležitých minerálov, ktoré sú potrebné pre správne fungovanie nášho organizmu, je selén. Asi najviac sa skloňuje pri téme sexuálne zdravie, no vplýva aj na našu imunitu, naše svaly či nervy. V Periodickej tabuľke prvkov ho nájdete pod značkou Se a s protónovým číslom 34.

V čom všetkom nám selén vlastne môže pomôcť? Aké má účinky a v ktorých potravinách sa nachádza? Tento významný antioxidant toho ukrýva viac než dosť.

Základný popis selénu

Selén je stopový prvok, ktorý bol objavený už takmer pred 200 rokmi, no vtedy ho najskôr považovali za toxín. Je pritom kľúčovým prvkom, nakoľko je nevyhnutný pre naše srdce, nervy, pohybový aparát a plodnosť.

V ľudskom organizme sa nachádza najmä v pečeni, ale aj v obličkách, pankreasi či v slezine. U mužov je obsiahnutý aj v semenníkoch, kde jeho hladina ovplyvňuje aj potenciu, ale o tom si povieme neskôr. Inak ho nájdeme aj v pôde či vo vodných zdrojoch.

https://lh4.googleusercontent.com/s8GwbkW5DMF0kWKxur82etw2kBSk-lc5N72oCWT39bun7oceo5kU5mzRU4lOug7tD1ntMhDUjLjhrp_ilawxfPomuBzq6eRTmbY9Avb0SSDZcM1zBnt_4reSGC_f9_MbB6-IrJbD

Účinky selénu

  • ako antioxidant znižuje oxidačný stres, a teda pôsobí ako prevencia proti rakovine
  • zmierňuje zápaly v tele
  • pomáha pri tráviacich ťažkostiach
  • podporuje funkčnosť pohybového aparátu
  • posilňuje imunitný systém
  • pomáha pri produkcii enzýmov
  • podporuje zdravie srdca a ciev

Oproti iným minerálom sa na význam selénu často zabúda, no svojim významom a funkciami je pre náš organizmus naozaj dôležitý.

NÁŠ TIP: 

Posilňuje imunitný systém

Selén sa často využíva pri liečbe rôznych autoimunitných ochorení. Okrem toho pomáha aj pri liečbe zápalov a infekcií. Patrí totiž medzi stopové prvky, ktoré majú blahodárny účinok na imunitný systém a posilňujú našu obranyschopnosť.

Selénom proti rakovine

Už štyridsať rokov dozadu potvrdili účinky selénu pri liečbe rakoviny. Tento minerál je často využívaný ako súčasť podpornej terapie, nakoľko pozitívne vplýva na nádory a inhibuje ich rast. Niektoré štúdie preukázali prínos selénu pri rakovine pľúc či močového mechúra.

Pri problémoch s plodnosťou

Selén je nevyhnutný aj pre biosyntézu testosterónu a tvorbu a vývoj normálnych spermií. Semenníky, resp. ich tkanivo, obsahuje vysoké koncentrácie selénu, pričom je zodpovedné za kvalitu spermií a zdravie mužskej plodnosti. Jeho hladina a prítomnosť v semenníkoch ovplyvňujú potenciu z hľadiska dozrievania spermii a celkového vplyvu na spermatogenézu.

Ďalšie účinky selénu

Okrem vyššie spomenutých dôležitých účinkoch vplýva selén aj na správne fungovanie tráviacej sústavy. Svoje urobí aj pri kardiovaskulárnom systéme, pričom zlepšuje prietok krvi. Čo sa týka dýchacej sústavy, zmierňuje napríklad astmatické prejavy. Navyše pôsobí aj na duševné zdravie a využívajú ho ako prevenciu proti depresiám.

https://lh3.googleusercontent.com/az9oDLKgm9zLSvfE_V_dKuTt6JyK8xlOYPt_JhdBTkuHmMFe7RJNtD6Uo4CMGb-pIxsoDAZOcuWBh6dpVzOoxI38nopBVDNH27woUuEXhAk7eJqLI95uu-Gxe450ODmTdKpT1aTh

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka u dospelého jedinca je okolo 60 až 70 µg selénu. V prípade liečebnej dávky sa niekedy užíva aj v stovkách µg denne, no iba krátkodobo. V prípade športovcov či dojčiacich žien je dávka mierne vyššia, väčšinou niečo cez 70 µg.

Nedostatok selénu

V ľudskom tele sa nedostatok selénu prejavuje rôznymi príznakmi. Zväčša ide o zníženú výkonnosť a celkovú slabosť, tvorbu rôznych kožných problémov či problémov s pečeňou. Ďalším príznakom môže byť znížená imunita a s ňou spojené vyššie riziko infekcii a chorôb. Niekedy sa objaví aj znížená činnosť štítnej žľazy, a to väčšinou u mužov.

Nadbytok selénu

Pri nadmernom užívaní tohto minerálu sa zvyknú objaviť nepríjemné príznaky ako nevoľnosť, depresie, nervozita, strata vlasov a iné. Pri dlhodobom predávkovaní sa môžu objaviť aj neurologické zmeny.

Potraviny s obsahom selénu

  • živočíšne zdroje: morské ryby a dary mora, kuracie mäso, vajcia

  • rastlinné zdroje: cibuľa, cesnak, para orechy, slnečnicové semienka

Najviac sa selén vyskytuje práve v morských plodoch a rybách. Môžete ho však nájsť aj vo vajciach, cibuli, cesnaku či v niektorých orieškoch a semiačkach.

https://lh5.googleusercontent.com/Dz2LjFcAVgSoygWVWq2m486JS0tm0HHaY_RPYF_FlXfAGm8xsvKwPaUmIXSYvyOXlfGdxBsk6BBF4RWoLmNzWSFaBfMVhm4U2CcPO7GvjpKklPzizjYUxcVMSCf4SbdYZjkMoTcX

Časté otázky o seléne

Ohľadom selénu sa zvyknú ľudia pýtať mnoho zaujímavých otázok. Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Svoju odpoveď možno nájdete práve v nasledujúcich riadkoch.

Spôsobuje dlhodobý nedostatok selénu vážne ochorenia?

Pri výraznom a dlhodobom nedostatku môžu nastať aj rôzne poruchy. Známe sú najmä zápaly kĺbov s deformitami zvané aj ako Kashin-Beckova choroba a Keshanská choroba, ktorá sa vyznačuje pľúcnym edémom či zlyhaním srdca. Tieto prípady sú však zriedkavé.

Ako nám môže pomôcť kombinácia selén a zinok?

Tak ako selén, tak aj zinok pozitívne vplýva na našu pokožku, vlasy a nechty. Ich kombináciou teda znásobujete blahodárne účinky v tomto smere, pričom oba minerály majú aj ďalšie vlastné účinky, ktoré sa navzájom nevylučujú.

Kto môže trpieť nedostatkom selénu?

Ani nepovieme tak o ľuďoch, ktorí ním môžu trpieť, ako o ľuďoch, ktorí potrebujú jeho zvýšenú dávku. Sú nimi tehotné a dojčiace ženy, aktívni ľudia, vegáni a vegetariáni, ale aj ľudia, ktorých trápia zápalové črevné ochorenia. Tieto osoby teda nielen potrebujú jeho vyššie množstvo, ale takisto sú aj náchylnejší na jeho nedostatok.

Na ktoré druhy rakoviny je selén dobrý?

Tým, že selén zmierňuje poškodenie DNA a zároveň priaznivo pôsobí na oxidačný stres, je dôležitý nielen pre správne fungovanie imunitného systému. Vhodný je aj pri podpornej terapii rakoviny. Ide najmä o rakovinu pľúc a hrubého čreva, ale j žien aj o rakovinu prsníka a u mužov o rakovinu prostaty.

Čo zvyšuje účinnosť selénu a čo ju naopak znižuje?

Aj pri seléne platí, že niektoré látky či lieky mu môžu uškodiť a naopak ho aj podporiť. Napríklad kombinácia s vitamínom E jeho účinky posilňuje, kdežto lieky proti epilepsii či alkohol jeho účinnosť znižujú.

Zdroje na ďalšie vedecké články

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10963212

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4377864/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2698273/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9143818

Recepty so selénom