Prečo je chróm dôležitý pre ľudské telo a ktoré potraviny ho obsahujú?

Chróm - prvok, ktorý zmierňuje chuť na sladké

https://lh4.googleusercontent.com/qyGNdRpcrw7YIv4H9BtYA-5b9CM5EMzxWptO9WxcitQFrLF5xUsBPSFsbZwRhFkzIVX679KRUu4ym6nkEaFxlPa-cKtBv1Kk82TIR-5CxB4smVFM_jO925Iey78FDpPQ3iT471vO

Chróm môžeme pokojne nazvať esenciálnym stopovým prvkom, ktorý podporuje vstrebávanie cukru, vďaka čomu pomáha k udržaniu jeho optimálnej hladiny v krvi. V celkovom meradle je nevyhnutný pre metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov.

Zaujímavosťou je, že táto minerálna látka, ktorá sa v ľudskom organizme nachádza v objeme 5 až 10 mg, vplýva aj na mlsné jazýčky, keďže zmierňuje chuť na sladké. V Periodickej tabuľke prvkov sa nachádza so značkou Cr a s protónovým číslom 24.

Chróm v potravinách

  • živočíšne zdroje - červené mäso (bravčové, hovädzie), morské plody (slávky, ustrice, krevety), ryby, vajcia, syry

  • rastlinné zdroje - orechy, datle, obilniny, huby, hrušky, cesnak, brokolica, cibuľa, strukoviny

Obsah chrómu v potravinách je vo všeobecnosti veľmi nízky. Avšak, jeho bohatým zdrojom sú morské plody, predovšetkým slávky a ustrice. Tento biogénny prvok je tiež obsiahnutý v červenom mäse, rybách, vajciach či syroch. Medzi najlepšie rastlinné zdroje chrómu patria jednoznačne orechy, ktorým sekundujú napríklad datle a hrušky.

Chróm a jeho účinky

  • kontroluje krvný cukor
  • podporuje metabolizmus
  • pozitívne vplýva na chudnutie
  • zmierňuje bolesti hlavy a únavu
  • podporuje tvorbu svalov
  • zabraňuje vysokému tlaku

Najväčšou prednosťou chrómu v ľudskom tele je jeho podpora pri vstrebávaní cukrov, čo sme spomenuli hneď v úvode článku. Táto minerálna látka je tiež nevyhnutná pre metabolizmus, čím pozitívne vplýva na chudnutie. Toto tvrdenie potvrdzuje aj skutočnosť, že chróm vo všeobecnosti zmierňuje chuť na sladké. Okrem toho úspešne bojuje proti bolestiam hlavy, únave a vysokému tlaku a podporuje tvorbu svalov.

https://lh6.googleusercontent.com/Ppu_0AbCR-4SljiJEyCSpfjXVxlyMfmC_WiAhNcz5Eb1mzCXGyV8cLPrFd9nqB21lZytAaJoj5mTuSN6cwpoBnVca-D5B4YBI3htzvT8cg2WzIG0eDY0GB_4rsL7cs_aI4luFmGP

Nedostatok chrómu

V prípade nedostatku chrómu v ľudskom organizme ide o zriedkavý stav. Pokiaľ sa však u niekoho vyskytne, môže sa prejaviť bolesťou hlavy, únavou, depresiou či podráždenosťou. Medzi ďalšie príznaky jeho nízkej hladiny v tele patrí nevyrovnaný metabolizmus aminokyselín, zvýšený hlad, chuť na sladké, priberanie, spomalenie rastu alebo vysoký obsah cukru v krvi, ktorý môže viesť až k ochoreniu diabetes.

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať z nedostatku chrómu

  • diabetes (cukrovka)

Udržujte správnu hladinu chrómu vo vašom tele, náš TIP:

Nadbytok chrómu

Vysoká hladina chrómu v tele človeka zvykne spôsobiť napríklad zápaly kože, žalúdočné vredy či ochorenia obličiek a pečene. V takejto situácii je taktiež zvýšené riziko kolapsu krvného obehu, hnačiek a prudkých bolestí. Vážnejšie prípady sa môžu prejaviť aj ťažkým poškodením obličiek. Vzhľadom na to, že nadbytok chrómu sa väčšinou vylúči obličkami, tento jav nebýva príliš častý.

https://lh5.googleusercontent.com/N8OeuWlcdwOgWub_GiRvsr1MPeWmb33osEBhjphlu6CKUbi3sLRNMgNxPcS_zxencicDShbhSSwfXn8UtYUU_TDb6kKYkwTMBjQikE_r43FVk3HvIl8iENCdcdSXJeSBZM-py5hX

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka chrómu pre dospelých je približne 30 až 50 µg. Za zmienku stojí aj fakt, že sa lepšie vstrebáva pri konzumácii s potravinami bohatými na vitamín C.

Časté otázky

V predošlých riadkoch sme venovali najväčšiu pozornosť základným informáciám o chróme a jeho účinkoch. Okrem toho sme sa tiež zamerali na potraviny, ktoré sa vyznačujú jeho vysokým obsahom. Nasledujúca časť článku bude patriť ďalším zaujímavostiam o tomto esenciálnom biogénnom stopovom prvku.

Kto potrebuje zvýšenú dávku chrómu?

Zvýšenú dávku chrómu potrebujú tehotné ženy (asi 100 µg), keďže embryá si ho vyžadujú pre svoj správny rast. Okrem nich je však nevyhnutná aj pre športovcov a ťažko pracujúcich ľudí, pretože práve fyzická záťaž spôsobuje jeho zvýšenú potrebu v tele.

https://lh3.googleusercontent.com/iO5_ZPDhuhE5K2KV7O5vEGH2DEGUOPLBhl0Ud3mip2VLj-YbLOHoYlmIWtC2e8OPTVaSPJyre4_uttYZDpwojaSOrSlJDyIfNr-2BJ0Zb_I8ji8qIwWGMCMB_KOY0tn25DQEFpS4

Ako sa dá zabezpečiť dostatok chrómu v ľudskom tele?

Najprirodzenejším a najzdravším spôsobom, ako si zabezpečiť dostatok chrómu v tele, je bezpochyby konzumácia vyváženej a pestrej stravy.

Zdroje na vedecké články

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10448525

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17109600

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15208835

https://healthybutsmart.com/chromium-supplements/

https://www.rxlist.com/chromium/supplements.htm

https://examine.com/supplements/chromium/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Chromium-HealthProfessional/

Recepty s chrómom