Prečo je fosfor dôležitý pre človeka a ktoré potraviny ho obsahujú?

Fosfor pre kvalitné kosti a zuby

https://lh5.googleusercontent.com/XX9KUZTeQval0gzuZzMj_iOA3bQbZZ7eFMlfTi6EtJyZncaTFn8uuALRAt6jJ0r1IFdMlbpzxuy_TobsY9hnwTFeLGNmDMbpF4REgd3Aqaj-315-V2qBZbYk9LSqMsiPLYCftfz2

Fosfor patrí medzi minerály, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského tela. Hneď po vápniku sa radí k najčastejšie zastúpeným minerálnym látkam v organizme.

V dospelom človeku sa ho nachádza asi 700 mg, z čoho je približne 85 % uložených v kostiach a zuboch. Zbytok sa nachádza v krvi, srdci, obličkách, svaloch a v iných tkanivách. Pre svoje biochemické vlastnosti a funkcie zohráva dôležitú úlohu aj pri zrážanlivosti krvi, svalových kontrakciách či optimálnom prenose vzruchov v mozgu.

V Periodickej tabuľke prvkov má značku P a protónové číslo 15. Zaujímavosťou je aj jeho názov, ktorý pochádza z gréckeho phosphorus, čo znamená svetlo nosiaci.

Fosfor v potravinách

  • živočíšne zdroje - červené mäso, hydina, mlieko, vajcia, syry

  • rastlinné zdroje - strukoviny (hrach, šošovica), orechy, zemiaky, ryža

Najvýznamnejším zdrojom fosforu sú potraviny živočíšneho pôvodu, ako napríklad červené mäso, hydina, mlieko, mliečne výrobky či vajcia. Nachádza sa však aj v strukovinách, orechoch, zemiakoch, ryži, cereáliách, rôznych semenách alebo v ovsených vločkách.

Fosfor a jeho účinky

  • má pozitívny vplyv na kvalitu kostí a zubov
  • podporuje zrážanlivosti krvi
  • pomáha pri svalových kontrakciách a prenose vzruchov v mozgu
  • optimalizuje funkciu obličiek
  • spoluprácuje na správnom fungovaní svalstva

Fosfor je vo všeobecnosti potrebný pre správnu činnosť ľudského organizmu, o čom svedčia aj jeho viaceré funkcie. Pozitívne vplýva nielen na kvalitu kostí a zubov, ale tiež podporuje zrážanlivosť krvi a správne fungovanie svalstva. Okrem toho pomáha pri svalových kontrakciách a prenose vzruchov v mozgu a takisto optimalizuje funkciu obličiek.

https://lh6.googleusercontent.com/bdGxsNP-sWa1L5V2CrgACrUMDfUvXF3N2Xkxvtiz7wopykhFhDGYeP3gcs98Xt-8NC8jOXpJWjEGA_tj_iN7AEsHrw2UaCRE-WCYjanaI-NMjYhkDPgm6hXg0KZVGD7eSLnJpQue

Nedostatok fosforu

Keďže človek dokáže prijať dostatočné množstvo fosforu z prirodzenej stravy, s jeho nedostatkom sa stretávame len v ojedinelých prípadoch. Pokiaľ však takáto situácia nastane, prejavuje sa predovšetkým telesnou únavou, bolesťou hlavy, nevoľnosťou, zvracaním, podráždenosťou, svrbením kože, bolesťami a oslabením kostí, krvácaním z ďasien, zubnou kazivosťou alebo svalovou slabosťou.

Vzhľadom na to, že najlepším zdrojom fosforu sú potraviny živočíšneho pôvodu, rizikovou skupinou v súvislosti s vyššie uvedenými problémami môžu byť najmä vegáni a vegetariáni.

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať z nedostatku fosforu

  • Rachitída (krivenie kostí) - Jej vznik môže byť podmienený nedostatočným ukladaním fosforu a vápnika v kostiach. Pri liečbe sa podáva vitamín D, vápnik a niekedy aj fosfor.

Nadbytok fosforu

Zvýšený fosfor v tele je taktiež ojedinelým stavom. Avšak, môže k nemu prísť napríklad pri nefungujúcich obličkách. Vysoká koncentrácia fosforu v organizme potom zhoršuje vstrebávanie vápnika, železa, horčíka a zinku.

https://lh6.googleusercontent.com/baqlOHQrDryYAkGCUhIyqZ9T3TXNlbwS2Xbi37vAL8WoyuvytwZHcdEPrWuLAjcP02cDgVf-aLVrZut-AtI9itZ6gannfrQbRzUebtnxWAb_rdtA_AHwutXtbOTPwg6RWhz5HYZX

Odporúčaná denná dávna

Na to, aby ľudské telo fungovalo tak, ako má, si vyžaduje aj dostatočný príjem fosforu. Kým v prípade dospelého človeka ide približne o 800 až 900 mg denne, u detí je jeho potreba nižšia. Do 3 rokov sa odporúča prijímať asi 600 mg a do 9 rokov zhruba 700 mg.

Časté otázky

V predošlých riadkoch dostali priestor najmä dôležité informácie o fosfore, akými sú jeho účinky či výskyt v potravinách. Teraz si zase posvietime na dve zaujímavé otázky, ktoré taktiež úzko súvisia s touto minerálnou látkou.

Kto objavil fosfor?

Fosfor objavil v roku 1669 nemecký alchymista Henning Brand. Rozkladom a zahrievaním ľudského moču totiž získal látku, ktorá v tme svietila.

https://lh6.googleusercontent.com/iWbGVgZH4SJi075rhbqq2uyri-tVckoAga0gV5qL-excF4mRm4duHUATZCw05PIJHLBPXlGtPe1mJe1S7PHV4--Zzgq4_mVwsDLbsIhq9dbrqjS0obEsxM6SxiO3M4UC-jiofxRh

Potrebujú tehotné a dojčiace ženy zvýšenú dennú dávku fosforu?

Áno, tehotné a dojčiace ženy potrebujú zvýšenú dennú dávku fosforu, ktorá by sa mala pohybovať na hranici aspoň 1000 mg. Tento stopový prvok je totižto dôležitý pre správny vývoj kostí a zubov dieťaťa.

Zdroje na vedecké články

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5693714/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3884091/

https://www.revistanefrologia.com/en-hidden-sources-phosphorus-presence-phosphorus-containing-articulo-X2013251414054315

https://www.intechopen.com/books/probiotics-and-prebiotics-in-human-nutrition-and-health/phosphorus-nutrition-and-health-utilization-of-phytaseproducing-bifidobacteria-in-food-industry

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325623.php

https://clinicalnutritionespen.com/article/S2405-4577(18)30597-7/fulltext

https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/HYPERTENSIONAHA.107.103747

Recepty s fosforom