Zinok pre zdravé vlasy, nechty a pleť

https://lh5.googleusercontent.com/ggyrBTGAVdeaurJmAVYjFHmrYx1IdOT-tGVxzVIRQtkZlvii_9N6CPDBGV8VimOCeEXzdKN5lEhg_AX8y1z5v3vBGrzEzVnn_1_Bl3xDQZv4GkZNmsPuDtOlEmJFtVlp83Csy4kA

Zinok je stopový prvok, ktorý je potrebný pre každú bunku v ľudskom organizme. Nachádza sa predovšetkým v kostiach, svaloch, koži, obličkách, očiach a podžalúdkovej žľaze. Napriek tomu, že je jeho obsah v tele pomerne nízky, patrí k látkam, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu.

V Periodickej tabuľke prvkov mu patrí značka Zn a protónové číslo 30. Svoje uplatnenie našiel aj v chemickej výrobe, kde sa používa pri príprave farbív.

Zinok v potravinách

  • mäso - hovädzie, bravčové, kuracie, kraby, ustrice, homáre
  • iné - zelenina, ryža, strukoviny, orechy, tekvicové semená, vaječné žĺtky

Výborným živočíšnym zdrojom zinku je červené mäso a vyššie spomenuté morské plody. Jeho vysokým obsahom sa prezentujú aj niektoré druhy zeleniny, ako napríklad šampiňóny, brokolica či špenát. Zinok sa tiež nachádza v strukovinách, orechoch a rôznych semenách.

Na čo je dobrý zinok

  • má priaznivý účinok pre zdravé vlasy, nechty a pleť
  • ovplyvňuje zažívanie, rozmnožovanie a rast
  • má pozitívny vplyv na imunitný systém

To, že zinok je vo všeobecnosti potrebný pre každú bunku v tele, sme si spomenuli hneď v úvode článku. Jeho prítomnosť v ľudskom organizme je nevyhnutná pre zdravé vlasy, nechty a pleť.

Okrem toho zohráva podstatnú úlohu pri zažívaní, rozmnožovaní a raste. Ľudia z nedostatočným obsahom zinku v tele tak môžu byť z dôvodu oslabenej imunity náchylnejší na rôzne zdravotné komplikácie a ochorenia.

https://lh3.googleusercontent.com/u3c4ijLbEn1DneW_hpHIhuDmWNzur6opx9iuyT8agvgVB1Q56Mo4a2N4hrvLyxGTqvjfuKGzgHHX3DWRC4nqmYghXGbXgprk1NepsysHdBfpsezJ4f8ZKUYtR_u0aiLQcZkniLmU

Nedostatok zinku

Optimálna hladina zinku v ľudskom tele tvorí len približne 2 až 3 g. Avšak, aj takéto malé množstvo má nenahraditeľnú úlohu. Jeho nedostatok sa môže prejavovať suchou a problematickou pleťou, vypadávaním vlasov, rastovými poruchami, zníženou reprodukčnou schopnosťou, imunitou či hojivosťou rán, zhoršeným vnímaním a zvýšenou únavou. Zinok je tiež výbornou pomôckou pri prechladnutí.

Príčinou nedostatku zinku v ľudskom tele nemusí byť len slabá konzumácia potravín s jeho obsahom. V súčasnosti totižto množstvo potravín prechádza priemyselným spracovaním, čím sa jeho prirodzený podiel v nich znižuje.

Ochorenia, ku ktorým môže dochádzať z nedostatku zinku

  • akrodermatitída - zápal kože postihujúci okrajové časti tela

Nadbytok zinku

Hlavnou príčinou predávkovania sa zinkom zvykne byť nadmerné či nekontrolované užívanie liekov alebo doplnkov výživy. Akútne stavy sa prejavujú tráviacimi a svalovými ťažkosťami, chudokrvnosťou či zlyhaním obličiek.

https://lh3.googleusercontent.com/bcnC-w1lkbJ8JoK-L6r0mqSPcwH3S9glSKhYPHVhiXwdh31qcDzQT6ZLzWELMzJQWBOuGeFhpnGqOtoZ02CTKOyI-ms6931kgAW2ZW_D3zPrkyMzS_LErJKXWQghz4vCnPAo221m

Odporúčaná denná dávka

Deťom sa denne odporúča prijať približne 5 až 10 g zinku a dospelým asi 10 až 15 g. Odporúčaná denná dávka zinku však závisí nielen od veku, ale aj od fyzického stavu človeka. Špecifickou skupinou sú napríklad športovci či tehotné a kojace ženy. K tomu sa však ešte len dostaneme.

Časté otázky

V predchádzajúcich kategóriách sme venovali pozornosť najmä základnej charakteristike zinku a jeho účinkom pre ľudské telo. V nasledujúcich riadkoch si však posvietime na ďalšie zaujímavé fakty o tomto prvku.

Kto potrebuje zvýšený príjem zinku?

V jednej z predošlých častí článku sme spomenuli, že zvýšený príjem zinku je potrebný pre tehotné a kojace ženy. Tento prvok je totižto nesmierne dôležitý pre správny vývoj plodu.

Okrem toho sa odporúča jeho užívanie vo väčších dávkach ľuďom nad 60 rokov, vegánom a vegetariánom, športovcom, celiatikom či ľuďom, ktorí požívajú alkohol v nadmernom množstve.

https://lh4.googleusercontent.com/PXcTmekBUqLctwrIWWD7OAlyCOxm94P7OGoVnnWUuBEZy1PQ6RsZPEKOTpEYWmzza0YGER9mouLOxMll2anG7op5oAhY0fvIIt4MFSx-u4U3JMCouAt8qRnE5ADOyNgVWpkk6Tiq

Čo zlepšuje vstrebávanie zinku?

Vstrebávanie zinku zlepšujú živočíšne bielkoviny (s výnimkou mlieka). Jeho využiteľnosť zo stravy je tiež závislá na prijatom množstve kyseliny fytovej, ktorej zdrojmi sú napríklad obilniny, orechy, strukoviny či zelenina.

Zdroje na vedecké články

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724376/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/263176.php

https://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/zinc

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-982/zinc

https://academic.oup.com/advances/article/6/2/224/4616692

https://www.sciencedaily.com/terms/zinc.htm

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/156482650102200201

Recepty so zinkom