Mrkva a jej účinky na naše zdravie - nie je to len o zraku

Mrkva obsahuje množstvo vitamínov a minerálov potrebných pre správne fungovanie nášho organizmu. Už ako deťom nám vraveli o jej účinkoch na zdravie, najmä na zrak. Čo všetko taká mrkva obsahuje a s čím všetkým nám vie pomôcť? Pozreli sme sa aj na jej obsah betakaroténu.

Osnova

  • Mrkva a jej liečivé účinky na organizmus
    • Prečo zaradiť mrkvu do vášho jedálnička?
      • Obsahuje množstvo vlákniny
      • Je výborným zdrojom karotenoidov
      • Má protizápalové účinky
  • Mrkva a jej zloženie
    • Výživové hodnoty pre mrkvu
    • Dôležitosť antioxidantov
  • Spôsoby, ako si mrkvu naozaj vychutnať
    • Nátierky
    • Polievky
  • Mrkva ako základ každej stravy

Mrkva a jej liečivé účinky na organizmus

Aj keď sa mrkva považuje za bežnú súčasť našej potravy, skrýva v sebe množstvo cenných látok. Vedeli ste, že 100 g mrkvy niekoľkonásobne prevyšuje dennú dávku vitamínu A? Najviac sa o nej rozpráva vďaka jej obsahu karotenoidov, najmä betakaroténu, a takisto je zdrojom prírodných antioxidantov.

Medzi jej výborné účinky patrí zvyšovanie imunitného systému, schopnosť chrániť bunky pred voľnými radikálmi a dokonca pomáha aj pri migréne či bolestiach kĺbov. A čo jej funkcia na zrak, o ktorej nám v detstve toľko hovorili? Niektoré štúdie potvrdzujú, že užívanie mrkvy a karotenoidov nás môže chrániť napríklad pred problémami s nočným videním.

Lekárnici odporúčajú:

Prečo zaradiť mrkvu do vášho jedálnička?

Mrkvu si síce spájame najmä so zdravím našich očí, no ako sme už spomenuli, má omnoho viac pozitívnych účinkov na naše zdravie.

Obsahuje množstvo vlákniny

Vedeli ste, že mrkva obsahuje veľa vlákniny? Tá zabezpečuje rýchle a dlhotrvajúce zasýtenie, a to aj pri konzumácii menšieho množstva. Vďaka tomu by sme ju mohli zaradiť aj medzi diétne potraviny.

Je výborným zdrojom karotenoidov

Množstvo karotenoidov v mrkve, najmä betakaroténu, je naozaj vysoké. Ak by ste zjedli 100 g mrkvy, niekoľkonásobne by ste prevýšili odporúčanú dennú dávku betakaroténu. Betakarotén chráni pokožku pred škodlivým UV žiarením, a preto sa často používa do prípravkov na opaľovanie. 

Takisto je však výborným pomocníkom pri posilňovaní imunitného systému, nakoľko chráni naše sliznice proti baktériám a vírusom. O karotenoidoch všeobecne sa hovorí aj v spojitosti so znižovaním rizika rakoviny pľúc. Hold, mrkva nie je len tak hocijaká zelenina.

Má protizápalové účinky

Bývate často chorý? V čase chrípkových sezón a rôznych vírusových infekcií vám môže pomôcť aj taká drobnosť ako je zaradenie väčšieho množstva mrkvy do svojho jedálnička. Mrkva totiž nielen posilňuje náš imunitný systém a chráni naše sliznice, ktoré bývajú vstupnou bránou baktérii a vírusov. Takisto bojuje aj proti zápalovým procesom v tele, ktoré sú pri vírusových ochoreniach také časté.

 

Mrkva a jej zloženie

Výživové hodnoty mrkvy (na 100 g):

  • energia 41 Kcal (2 % RDA*)
  • sacharidy 9,58 g (7 % RDA*)
  • proteíny 0,93 g (1,5 % RDA*)
  • lipidy 0,24 g (1 % RDA*)

Obsah vitamínov v mrkve (na 100 g):

Obsah minerálov a stopových látok v mrkve (na 100 g):

Mrkva obsahuje okrem vyššie uvedených základných látok aj vodu, vlákninu a karotenoidy ako betakarotén, lykopén, luteín a zeaxantín.

Hodnoty ďalších látok na 100 g:

  • voda 88,29 g
  • vláknina 2,8 g (14 % RDA*)
  • β-karotén 8285 µg (138 % RDA*)
  • lykopén 1 µg (menej ako 1 % RDA*)
  • luteín a zeaxantín 256 µg**

Zloženie mrkvy sa od zloženia karotky nejak nelíši. Čím sa od seba líšia, sú tvar a veľkosť. Karotky bývajú menšie a zaoblenejšie, zatiaľ čo mrka je podlhovastá a špicatá. Výživové hodnoty mrkvy sú informatívne a prevzaté z národnej databázy látok. Môžu sa líšiť v závislosti od druhu, ale aj od ďalších faktorov, ako je napríklad spôsob jej prípravy.

* RDA - denná odporúčaná dávka

* IU - medzinárodná jednotka

** neexistuje odporúčaná denná dávka príjmu luteínu a zeaxantínu, no väčšina nedávnych štúdií ukazuje zdravotné prínosy pri braní 10 mg luteínu a 2 mg zeaxantínu denne

Dôležitosť antioxidantov

Ako môžete vidieť, v zložení mrkvy sa nachádzajú aj názvy menej známych látok ako Luteín či Zeaxantín. Tieto látky patria medzi dôležité antioxidanty, čo sa týka mozgu a zraku. Pokiaľ teda máte problémy so zrakom, vyskúšajte doplnky stravy s obsahom mrkvy, prípadne si doprajte viac mrkvy vo vašich jedlách.

TIP: Pri sezónnych ochoreniach, najmä tých vírusových, môže zaradenie mrkvy do jedálnička prispieť k preventívnej starostlivosti o všade zdravie. Medzi najviac užívané vitamíny patria v tomto prípade vitamín C a D.

Spôsoby, ako si mrkvu naozaj vychutnať

Ak hľadáte spôsoby, ako by ste mrkvu zaradili do vášho jedálnička v o čosi väčšej miere, máme pre vás hneď niekoľko tipov. Ideálnou cestou pre využitie všetkých vitamínov a minerálov, ktoré ponúka, je konzumovať mrkvu v surovom stave. Z jedál je výbornou voľbou mrkvová polievka, mrkvové smoothie či mrkvový šalát. Zo sladkého si môžeme spomenúť najmä obľúbený mrkvový koláč, ktorý zachutí malým aj veľkým.

Nátierky

Obľúbené sú tiež mrkvové nátierky, ktoré majú výbornú chuť, zasýtia a zároveň obohatia vaše raňajky, olovrant či večeru o zmes antioxidantov a vitamínov. Na niektoré jednoduchšie mrkvové nátierky vám pritom stačia iba dve až tri ingrediencie. 

Polievky

V dnešnej modernej gastronómii sa okrem klasického vývaru, do ktorého mrkva neodmysliteľne patrí, môžeme stretnúť z rôznymi krémovými polievkami. tie sú čoraz obľúbenejšie, a to najmä kvôli faktu, že predstavujú ideálnu formu zasýtenia. Všetky tieto polievky si pritom pripravíte za necelú hodinku. Výbornou je klasická krémová mrkvová polievka, no mrkvu môžete použiť takisto do rôznych iných krémových polievok.

Mrkva ako základ každej stravy

Konzumácia mrkvy príde mnohým ako automatika, no treba vedieť, že mrkva v strave so sebou prináša množstvo zdravotných benefitov. Ak teda vo vašom jedálničku nezaberá veľa miesta, určite by ste to mali napraviť.