Kel ako najzdravšia zelenina? Čo ste o ňom nevedeli

 

Zelenina vo všeobecnosti obsahuje množstvo vitamínov a minerálov potrebných pre správne fungovanie nášho organizmu. No vedeli ste, že taký kel obsahuje viac vitamínu C ako napríklad špenát? Pozreli sme sa teda na jeho zloženie a, samozrejme, sme nezabudli ani na príklady, ako ho zaradiť do svojho jedálnička.

Osnova

  • Liečivé účinky kelu na náš organizmus
    • Prečo zaradiť kel do vášho jedálnička?
      • Zlepšuje imunitu
      • Detoxikuje a podporuje trávenie
      • Znižuje hladinu cholesterolu v krvi
      • Ďalšie výhody
  • Kel a jeho zloženie
    • Výživové hodnoty pre kel
    • Výnimočný zdroj antioxidantov
  • Spôsoby, ako si kel naozaj vychutnať
  • Kel patrí do každého jedálnička

Liečivé účinky kelu na náš organizmus

Kel možno nepatrí medzi obľúbené druhy zelenín, no jeho zdravotné prínosy sú naozaj hodnotné. Pozrite sa, ako vám môže konzumácia kelu pomôcť s vašim zdravím.

Prečo zaradiť kel do vášho jedálnička?

kel je známy tým, že pri jeho pestovaní si z pôdy berie snáď všetko, čo sa len dá. Aj vďaka tomu má vysoký podiel vody a obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a antioxidantov. práve vďaka jeho zloženiu je veľkým prínosom. S čím všetkým nám môže pomôcť?

Zlepšuje imunitu

Kel obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, stopových prvkov a antioxidantov. Jeho užívanie sa odporúča najmä v jesenných a zimných mesiacoch, kedy je naša imunita vystavovaná zaťažkávajúcim skúškam.

TIP: lekárnici odporúčajú Jamieson Vitamín C 1000 mg s postupným uvoľňovaním 120 tabliet. Vitamín C v špeciálnych tabletách s postupným uvoľňovaním počas 6-8 hodín s obsahom podporné zmesi z prírodných zdrojov

Zaradenie kelu do jedálnička vám pomôže odolávať chorobám z prechladnutia. Už len 100 gramov kelu obsahuje polovicu z dennej dávky vitamínu C.

Detoxikuje a podporuje trávenie

Okrem cenných látok obsahuje kel aj potrebnú vlákninu. Vďaka tomu pomáha predchádzať zápche, prípadne ju odstraňovať, a takisto pôsobí detoxikačne. Čistí tak črevá pred toxínmi a usadeninami a pomáha tým vytvárať zdravú črevnú flóru.

Znižuje hladinu cholesterolu v krvi

Ďalšou zaujímavosťou je, že kel pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. Pitie kelovej šťavy, prípadne štiav zo zelenej zeleniny, sa preto považuje za výborné pri prevencii či ako pomoc pri liečbe vysokého cholesterolu.

Ďalšie výhody

Veľmi dobrý vplyv majú aj ďalšie dve zložky kelu. Sú nimi luteín a zeaxantín, ktorých konzumácia vplýva na zdravie zraku a na procesy starnutia očí. Takisto obsahuje málo kalórií, takže je skvelou voľbou pri redukčnej diéte

 

Čo sa týka obsahu vody, je jej veľmi dobrým zdrojom, a tak je skvelou voľbou na hydratáciu počas letných mesiacov. Spomenieme aj jeho obsah antioxidantov, ktoré sú pre náš organizmus naozaj nevyhnutné. Pomáhajú nám vyhnúť sa oxidačnému stresu, ktorý môže mať za následok ochorenia ako sú chronické zápaly či rakovina.

Kel a jeho zloženie

Výživové hodnoty kelu (na 100 g):

 

  • energia 27 Kcal (1 % RDA*)
  • sacharidy 6,1 g (4 % RDA*)
  • proteíny 2 g (4 % RDA*)
  • lipidy 0,1 g (menej ako 1 % RDA*)

 

Obsah vitamínov v mrkve (na 100 g):

 

 

Obsah minerálov a stopových látok v mrkve (na 100 g):

 

 

Kel obsahuje okrem vyššie uvedených základných látok aj vodu, vlákninu a karotenoidy ako betakarotén, luteín a zeaxantín.

 

Hodnoty ďalších látok na 100 g:

 

  • voda 91 g
  • vláknina 3,1 g (15,5 % RDA*)
  • β-karotén 600 µg (10 % RDA*)
  • luteín a zeaxantín 77 µg**

 

Zloženie kelu je informatívne a prevzaté z národnej databázy výživných látok. Môže sa líšiť v závislosti od rôznych faktorov, ako je napríklad spôsob jeho prípravy.

 

* RDA - denná odporúčaná dávka

* IU - medzinárodná jednotka

** neexistuje odporúčaná denná dávka príjmu luteínu a zeaxantínu, no väčšina nedávnych štúdií ukazuje zdravotné prínosy pri braní 10 mg luteínu a 2 mg zeaxantínu denne

Výnimočný zdroj antioxidantov

Ako sme už spomenuli, v zložení kelu sa nachádzajú aj antioxidanty luteín čizeaxantín. Tieto látky patria medzi dôležitých ochrancov zraku. Pokiaľ teda máte problémy s očami, vyskúšajte do stravy zaradiť viac kelových listov.

Spôsoby, ako si kel naozaj vychutnať

Či už do stravy chcete zaradiť ružičkový kel alebo kučeravý kel, jedno je isté. Svojmu telu určite neuškodíte. A ako si ho vychutnať? Vyskúšajte tradičnú kelovú polievku či prívarok. Ak vás aj náhodou tieto dve jedlá neoslovili, ešte stále máte dostatok možností, ako zaradiť kel do svojho jedálnička. Môžete si pripraviť kelové smoothie, kelové placky alebo fašírky, prípadne si kelové listy naplniť mäsom a zapiecť ich v rúre či vypražiť v trojobale. Možností je naozaj mnoho.

Kel patrí do každého jedálnička

Kel nie je len tak hocijaká zelenina. Jeho prínosy sú naozaj nepatrné a obsah vitamínov a minerálov veľmi priaznivý. Ak teda chcete urobiť niečo pre svoje zdravie, odporúčame vám jeho konzumáciu aspoň na týždennej báze.